Hava Durumu

Erdoğan'ın faizle ilgili açıklamaları ne anlama geliyor?

Merkez Bankası, yüksek ihtimalle Perşembe günü politika faizini artıracak ama ne kadar? Bu sorunun yanıtı ve piyasaları nasıl etkileyeceğini merak ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 22:11
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 23:06
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Erdoğan'ın faizle ilgili açıklamaları ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşünde ‘faiz politikasıyla’ ilgili net açıklamalarda bulundu. Bu konuyla ilgili tam olarak şöyle konuştu: "Tabii bazı arkadaşlar, ‘Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor’ gibi bir yanılgının içine düşmesin. Ben burada aynıyım ama Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki düşüncesi noktasında, biz tabii kendisine burada atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası’yla beraber atmasını kabullendik, ‘hayırlı olsun’ dedik ve bu şekilde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik. Bunu neye dayanarak söylüyoruz? Biliyorsunuz, Başbakanlığım döneminde biz (enflasyonu) tek haneye düşürdüğümüzde faiz 4,6’ydı, enflasyon da 6,2’ydi. O zaman yine tabii bu işleri beraber yaptık ve şimdi de Sayın Bakanımıza bunları söyledik, aynı şekilde bunu birlikte yapmalıyız. Biz o zaman ‘düşük faiz, düşük enflasyon’ teorisiyle çalıştık. Şimdi de aynı anlayışla çalışıyorum, aynı düşüncedeyim ve bu şekilde bunu başarabiliriz diye inanıyorum.”

 Erdoğan’ın bu açıklamalarının faiz artırımına izin vermeyeceğine işaret ettiğini söyleyenler olsa da durum öyle değil. Erdoğan, düşük faiz isteğinden vaz geçmediğini ancak piyasanın özellikle finansman sıkıntısını aşması ve enflasyonu düşürme hedefine daha çabuk ulaşılması adına ekonomi yönetiminin gerekirse faiz de artırabileceğini söylemiş oldu. Asıl hedefini de ‘düşük faiz, düşük enflasyon’ diye açıkladı.

Bu durumda Perşembe günü yapılacak Para Polikası Kurulu (PPK) toplantısında bir miktar faiz artırımı yapılarak piyasalara 'fgerektiğinde faiz artırılacağına dair' mesaj verilecek. 200 baz puanın üzerinde artış ihtimali çok yüksek görünüyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.