Hava Durumu

Alman sanayi devi 40 milyon Euro'luk yatırımın temelini attı

Airbus’a kompozit malzeme üreten Mubea Havacılık, Avrupa Serbest Bölgesi’nde kuracağı yeni fabrikayla kapasitesini 3 katına çıkaracak

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 01:42
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 20:05
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Alman sanayi devi 40 milyon Euro'luk yatırımın temelini attı

Alman firması Mubea Aviation'un Avrupa Serbest Bölgesi'ndeki (ASB) yeni yatırımının temeli atıldı. Daha önce Manisa'da da otomotiv yan sanayi için fabrika kuran ve buradan ihracat yapan Mubea böylece Türkiye'deki ikinci fabrikasıyla da ihracata önemli miktarda katkı sağlayacak. 2024 ilk çeyreğinde açılacak yeni fabrikada uçaklar için kompozit malzeme üretilecek.

Fabrikanın temel atma töreninde konuşan ASB'nin kurucusu Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, "ASB, 2 milyon metrekarelik arsa üzerinde kuruludur. Uçak ve otomotiv yan sanayi, kimya,  ambalaj, metal, plastik, tekstil, gıda gibi farklı sektörlerde ileri teknoloji ile üretim yapılan ASB’de ticaret hacmi 3,5 milyar doları geçti. Avrupa Serbest Bölgesi’nden, %70’i yabancı sermayeli 200’e yakın firmadan, 170 ülkeye ihracat yapılıyor" dedi. ASB’de doluluk oranının yüzde 99’a ulaştığını belirten Şahin, "ASB’de 7 binin üzerinde direkt, tedarik zincirlerinde çalışanlarla birlikte 15 bin kiiye istihdam sağlanıyor" diye konuştu.

ASB'deki yeni yatırımcı Mubea, 12 bin metrekarelik arsayı 46 bin 400 metrekarelik arsa ile birleştirdi. Yatırımının büyüklüğü 40 milyon Euro olacak. Bu yatırımla 85 kişi olan çalışan sayısı 250 kişinin üzerine çıkacak. 50 milyon Euro ciro hedefleniyor. 

Mubea Grup Havacılık Bölümü Direktörü Stefan Koch, küresel olarak Mubea Grup’un 15 bin çalışanı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Şirket ciromuz küresel 3 milyar Euro . 2018 yılında otomotiv ve beyaz eşya sektöründeki bilgi birikimimizi havacılık sektörüne de taşımak istedik. Bay Flamm’dan buradaki fabrikayı satın aldık. Mubea burada büyüyecek. Üretimimizi üçe katlayacağız. Kompozit uçak parçasını burada üreteceğiz. Türkiye’de çok güzel fırsat bulduk. Bölge insanın kaliteli iş gücü var. Başarı hikayelerimize burada, yenilerini ekleyeceğimize inanıyoruz” dedi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ise “Tekirdağ bir sanayi üssü haline geldi. 13 tane organize sanayi ve Avrupa Serbest Bölgesi var. Türkiye’nin ekonomisine büyük katma değer sağlıyorlar. Çok ciddi üretim ve ihracat var. Türkiye’nin istihdamına büyük katkılar da bulunuyoruz. 36 ülkeden 141 adet yabancı firmamız var. Bunların sayıları gün geçtikçe artıyor" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.