Hava Durumu

Muhalefet koltuk kavgasında ve ekonomide asıl rasyonellik nerede olmalı?

Yazının Giriş Tarihi: 05.08.2023 15:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.08.2023 16:06

Yaklaşık 2.5 aydan beri CHP ile yatıp kalkıyoruz, hatta yatamıyoruz! Muhalefetin iç meselelerinin bu kadar günden olduğu başka bir ülke var mıdır bilmiyorum. Bilindiği gibi Kemal Kılıçdaroğlu bilmem kaçıncı yenilgisini almasına rağmen hala CHP koltuğundan kalkmamakta ısrar ettiği için ve muhalif olanlar ve o koltukta gözü olanlar CHP Genel Başkanlık koltuğuna göz diktikleri için taktik savaşları, görüntü hamleleri, atışmalar, dolaylı imalar, anlatımlar birbirini kovalıyor. Bu arada hükümet cephesinde bakanlar kurulu kuruldu işlere başladılar hatta yurtdışı geziler başladı, Türkiye'nin gelişmesi, ilerlemesi, kalkınması için çalışmalara hızla devam ederken CHP'de "koltuğa kim otursun" veya "koltukta oturan devam mı etsin" tartışmaları maalesef bitmek bilmiyor.

Güçlü muhalefetin olmadığı ülkelerde siyasette kalite de düşüyor. Gönül isterdi ki muhalefet güçlü olsun, milli menfaatler için uğraşsın, iktidarın yetmediği, yapamadığı konularda çaba sarfetsin ve iktidara aday olduğunu iddia eden çalışmalara imza atsın ve seçimlerde iktidara aday, hükümet edebilme becerisi yüksek, iktidar olabilecek güveni vererek alternatif iktidar adayı olsun. Fakat biz neleri seyrediyoruz ve gözlemliyoruz herkesin malumu. Üzüntü ile bakıyoruz.

ESENYURT OLAYI

Türkiye'de maalesef bir pervasızlık, umursamama, kanunlardan korkmama, saldırganlık artıyor. Bunların sebepleri çok ve konuşulacak. Dizilerden tutun, kanunların caydırıcılığına varıncaya kadar uzayıp giden bir nedenler zinciri var. Yapanın yanına kar kalan bir saldırganlık, yaralama ve hatta adam öldürme vakaları, hastalıklı beyinleri cesaretlendiriyor. Sinirlilik katsayımız çok fazla gereksiz gerginlikler, trafikte birbirine giren insanlar, çeteleşerek yapılan ucuz kabadayılıklar, maalesef ülkemize has görüntüler haline geldi. Yurtdışı örneklerini burada konuşmayacağım.

Devletimizin yani İçişleri Bakanlığı'nın da yapacağı çok şey var bu konuda. Çoktan beri bilgim dahilinde olan ve hala öyle olduğunu bildiğim konu "polisimiz suçluyu suçluları çeteleri çok iyi biliyor ve takip ediyor" bu kişilere göz açtırmaması lazım. Devlet ne için var? Adaleti sağlamak için var.

Şimşek : Kamuda tasarruf yapılmalı, Harcamalar rasyonelleşmeli

Maliye Bakanı Şimşek, kamuda yapılacak tasarruflara dikkat çekti ve 'harcamalar rasyonelleşmeli' dedi. Bana göre de püf noktası budur. Devlet kurumlarında maalesef kara delikler çok çok fazla, para yönetimi, ihale yönetimi, kaynak kullanımı rezaletten de ötedir. Eğer ciddi bir inceleme yapılsa bir çok icraat hatalı hatta suç teşkil edecek durum çıkar. Yapmayın yazıktır günahtır gelin harcamalarınıza çeki düzen verin, devleti milleti zor durumda bırakmayın. Bu yazdıklarıma kazanlar olacaktır, kızabilirsiniz ama doğruları söylemek her türlü şartta görevimdir. Şimdilik üstü kapalı yazdım ilerde daha açık ve örneklemeli yazılar da yazabilirim  hatta daha da ileri giderek ihalelere de bir göz atabiliriz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.