Hava Durumu

Reis, İsrail, Filistin, ABD, Batı ve İslam alemine ne dedi?

Yazının Giriş Tarihi: 28.10.2023 18:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.10.2023 20:10

Filistin Halkı ile Gazze ile dayanışma mitingi, dosta düşmana Türkiye'nin her daim 'soykırımlara karşı, mazlumdan yana ve en doğru duruşunu' gösteren yönüyle tarihe geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öyle vurgular öyle duygular vardı ki 'anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az' ata sözümüzü hatırlattı.

Peki Erdoğan, Filistin halkına, dünyaya ve İsrail'i yönetenlere ne dedi?

Öncelikle Filistin halkına, "Yanınızdayız, sonuna kadar direnişinizi, vatan müdfaanızı destekliyoruz, eğip bükmüyoruz ve sizi asla terörist olarak görmüyoruz, mücahit olarak görüyoruz" mesajını verdi. Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi bağı haykırdı. Aynı anda İslam ve Arap dünyasına da artık birlik içinde hareket etmenin vaktinin geldiğini en uygun üslupla hatırlattı. 

Dünyaya seslenişinde özellikle Batı kavramı içindeki ABD ile Avrupa ülkelerine, insan hakları, demokrasi ve adalet kavramlarını nasıl ayaklar altına aldıklarını açıkça söyledi. İsrail üzerinden yeni bir 'hilal-haçlı' mücadelesi başlatma planlarını deşifre etti ve "Eğer bunu yapacaksanız tarihte olduğu gibi hazırız" dedi.

Erdoğan'ın en sert ama bir o kadar da 'merhamet' içeren mesajı ise İsrail'i yönetenlere yönelikti. Özetle ve mealen, "Batı size soykırım uyguladı, borçlandı ve bu borcu öder gibi size başkasının vatanını gasp ederek kurduğunuz devleti hediye etti, şimdi de bu devleti kullanarak sizin soykırım yapmanızı sağlıyor. Uyanın ve bundan vazgeçin. Bizim ise tarihimizde böyle soykırımlar, mezalimler yok ve size borçlu değiliz. Tarih boyunca sizin mazlumlarınıza da kapımızı açtık. Yarın Batı sizi yine yalnız bırakırsa bugünlerde yaptığınız mezalimin bedelini ağır ödersiniz, biz yine mazlumların yanında oluruz ama bugün bu yaptıklarınıza son verin ki muhtaç olduğunuzda elimiz kolumuz yana düşmesin" dedi.

ABD'de, Avrupa'da ve İsrail'de nasıl karşılanır bilemiyoruz ama şunu gördük ki şu ana kadar en sağlam, en doğru ve nefret değil barış ve çözüm arayan sözler Erdoğan'dan geldi. Tekrarlayalım, anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az... 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.