Hava Durumu

İsrail'in sonu mu geldi?

Yazının Giriş Tarihi: 22.10.2023 13:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.10.2023 13:50

Birileri tanrıyı kıyamete zorlamak gibi 'küfür' işlerle Orta Doğu'yu kana bulamaya devam ediyor. Ancak, hesap hataları özellikle de İsrail için büyük bir hayal kırıklığına dönüşecek. Gücünün zirvesindeki her varlık 'beni kimse yenemez' diye böbürlendiği günlerde, anlarda tepetaklak olmuştur. Davut ile Golyat hikayesi farklı zamanlarda farklı aktörlerle hep tekrarlanıyor. 

İsrail'i ABD, İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere çok sayıda ülke 'kayıtsız şartsız' destekliyor. Bu desteğe güvenerek bir kez daha kanlı bir senaryoyu icra ediyorlar. Tam da böyle bir anda basit bir analiz yaparak "İsrail'in sonu mu geldi" sorusunun yanıtını verebiliriz.

İsrail'in nüfusu 2022 sonunda 9,6 milyondu. Yüzde 74'ü Yahudi, gerisi Müslüman Arap ve hıristiyanlardan oluşuyor. Dünya genelinden İsrail'e Yahudi göçü duralı çok oldu. Tersine Yahudi nüfusun hızla azalma riski var. Bu durumda İsrail, Suriye, Ürdün, Lübnan ekseninde genişlemeye başlarsa 'İsrail içindeki Yahudi nüfusu yarıya belki sonra azınlığa kadar' düşebilir. Komşularından sadece Mısır'ın nüfusu 110 milyonu aşmış durumda.

'Nüfus ve güvenlik sorunu asla çözümlenemeyecek' bir ülkenin bekası olabilir mi? Bu durumu göz ardı ederek sürekli savaşı tercih eden İsrail siyasetçileri varlıklarını sürdermenin tek yolunun barışa hizmet olduğunu ne zaman anlayacaklar?

Bu durumda bir tarihi ve güncel paradoksu da hatırlatmak zorundayız.

Yahudileri Filistin topraklarına sürdüler mi yoksa bu toprakları onlara hediye mi ettiler? Bence sürgün ettiler. Düşünün, Almanlar 6 milyon Yahudi'yi çocuk, kadın, yaşlı demeden her yöntemi uygulayarak öldürdü. Gazlarla toplu öldürüp fırınlarda yaktılar.

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde, bu kadar ağır soykırıma uğramış Yahudilere, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya (SSCB)'nin kucak açtığını mı sanıyorsunuz? Tam tersine 'soykırım yaplıdığının anlaşılması' bile aylar sürmüştü. Ardından da Almanya'nın ve Rusya'nın cellatlarından kurtulmuş Yahudileri ne İngiltere ne Fransa ne de Rusya kabul etti. Tabii ki bir miktar aradan kaynadı. Ancak. bu emperyalist ülkeler kalan Yahudileri kucalamak yerine "Size Filistin'i verelim gidin yerleşin, devlet de kurabilirsiniz" dediler. Göç için teşvik bile verdiler. Yani Almanya gibi yapamadıkları için Yahudlere Filistin'e gitsinler diye tren ve gemi ayarladılar. Bu söylediklerime inanmayanlar tarihi biraz daha detaylı araştırsın. Sadece büyük dahi Einstein'ın ABD'ye kabulünde bile önüne nasıl engeller çıkarıldığını öğrenseler şaşıracaklar. Bu büyük bilim insanının önüne bir kağıt koyup "imzala yoksa seni ABD'ye alamayız" diyen biz değildik!

Şimdi İsrail mi ABD'yi kullanıyor, ABD'mi İsrail'i?

ABD İsrail'i kullanıyor, Orta Doğu'da 'karakol' yaptı Yahudileri de bu karakola bekçi tayin etti.

2023 yılı sonu itibariyle çok güçlü görünen İsrail, her açıdan çok zayıf durumda ve mevcut politikalarıyla kendini yok olmaya mahkum ediyor...      

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.