Hava Durumu

İmamoğlu mu Kurum mu?

Yazının Giriş Tarihi: 12.01.2024 11:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.01.2024 17:57

İstanbul'u alan Türkiye'yi alamadı, Türkiye'yi alan İstanbul'u alabilecek mi? Ya da Ekrem İmamoğlu mu kazanacak, Murat Kurum mu? Benim favorim bu seçimde Murat Kurum. Ancak yine de kolay bir seçim yok. Tersinden bakarak sebeplerini açıklamak isterim. 

Öncelikle İmamoğlu'nun şu anda 2019 seçimindeki kadar avantajı yok.

1- CHP içinde ciddi hizipleşme ve 'eş başkanlık' gibi tuhaf bir rekabet var. Bunun yolunu açan isim de İmamoğlu oldu. Bu nedenle İmamoğlu, CHP'nin İmamaoğlucular hariç kadrosu ve seçmeni tarafından cezalandırılmak istenebilir.

2- 2019'da, Ak Parti ve Erdoğan'a bir ders verme tepki gösterme eğilimindeki seçmenin tercihi olmuştu. Şu anda öyle bir tepkisel seçmen eğilimi yok. Ak Parti ve Erdoğan, 2023 genel seçimlerini kazandı, daha makul ve demokratik politikalarla yola devam ediyor.

3- İmamoğlu 5 yıllık İstanbul iktidarına 'her şey güzel olacak, bizi kimse engelleyemez' diye başlamıştı. Şimdi durumu idare edebilmiş ama hiç önemli proje ya da çözüm geliştirememiş bir belediye başkanı olarak 'engellendim, o yüzden çok şey yapamadım' havasında kampanya yürütüyor.

4- İmamoğlu, CHP genel başkanlığı için oynamaya devam ediyor ve İstanbul'u bir kez daha kazanma çabasının temel sebebi bu. Bu durum seçmenin tercihini olumsuz etkiler. Çünkü, İstanbul seçmeni en temel problemi olan iki konuda 'kentsel dönüşüm ve trafik ulaşım' için sadece İstanbul'a odaklanacak bir başkan istiyor. 

5- İmamoğlu, 2019 seçimlerindeki ittifak gücünden yoksun. İyi Parti artık onun arkasında değil. Bu durum da Ak Parti karşıtlığına takıntı yapmış oyların tamamını alamayacak. 

Murat Kurum'un dezavantajlarını da şöyle sıralayabiliriz:

1- Murat Kurum, kentsel dönüşüm konusunda çok başarılı olmuş bir eski bürokrat ve bakan olarak sunuluyor ama seçmen kentsel dönüşümün ilk kazmasının 2012'te vurulduğunu bu güne kadar da tatmin edecek, korkuları azaltacak bir mesafe alınamadığını biliyor. Bu konuda merkezi yönetimi de sorumlu görüyor. 

3- Kurum, Karadenizli değil. İstanbul'da seçim kazanmak için bütün niteliklerin yeterli ve fazla olması üzerine de Karadenizli olmak gerekiyor. Çünkü Karadeniz halkı pozitif bölgecilik yapar. İmamoğlu'nun 2019'da seçimi kazanmasında bu durumun çok önemli etkisi olmuştu.

4- Murat Kurum, iyi bir icracı olabilir ama 'inisiyatif alabilme' konusunda seçmen nazarında tam güven veremiyor. Sanki emir eri görünümü var. İmamoğlu'nda fazla olan Kurum'da çok az gibi görünüyor.

5- İyi Parti artık Millet İttifakı'nda değil ama Cumhur İttifakı'nda da değil. İyi Parti'nin yeni korumu ilk anda sadece karşı tarftan oy azaltacak sanılsa da bu durum Ak Parti'den İyi Parti'ye oy geçişine de yol açabilir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.