Hava Durumu

Disney Plus, korkuyor mu, yoksa Atatürk hakkında öyle mi düşünüyor?

Yazının Giriş Tarihi: 02.08.2023 08:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.08.2023 08:47

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Disney Plus'ın Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin çağrısı üzerine "Atatürk" dizisini yayınlamayacağı haberlerinin ardından inceleme başlattıklarını açıkladı. Olay eski ama yeni gelişmeler olduğu için şimdi inceleme başlıyor. Çünkü önceden dedikoduydu ya da Atatürk dizisinin yayınlanacağı zaman gelmemişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin,  bir dijital medya hizmet sağlayıcı olarak Disney Plus'ın “Atatürk” dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair bazı bilgi paylaşımları üzerine bu kararı aldı. Öncelikle ilgili kuruluşun savunması istenecek.

Sayın RTÜK Başkanı Şahin, "Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir. Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır. Kamuoyuna saygılarımla duyuruyorum" diyor. 

https://twitter.com/ebekirsahin/status/1686479877053014016

Ne olmuştu?

Amerika Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA), sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Disney Plus Türkiye’nin ‘Atatürk’ dizisinin iptal edilmesini istemişti. Paylaşımda, “Disney Plus’a, elinde milyonlarca Yunan, Ermeni, Süryani, Keldani, Süryani, Arami, Maronit ve diğer Hıristiyan şehitlerin kanıyla bir Türk diktatörü ve soykırım katili olan Mustafa Kemal Atatürk’ü yücelten dizisini iptal etmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanılmıştı. 

Şimdi asıl soru şudur: 

Yıllardır Türkiye ve Türk dünyasındaki yayınları karşılığı milyarlarca dolar para kazanan Disney, ANCA denilen çetenin tehdidinden korktu mu? Yoksa, Atatürk hakkında tıpkı onlar gibi mi düşünüyor?

Cevabı ne olursa olsun, Atatürk ve Türkiye, Türk dünyası, İslam alemine dönük nefret söylemlerine boyun eğen bir Disney'i en azından tüketiciler olarak boykot etme hakkımız vardır. İşin hukuki süreçleri ayrıca takip edilmelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.