Hava Durumu

Disney, Atatürk'ü kaldırırsa biz de Disney'i kaldıralım

Yazının Giriş Tarihi: 02.07.2023 14:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.07.2023 10:08

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Disney Plus'tan 'Atatürk' dizisinin yayın planından kaldırılmasını istedi. Bunu isterken de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın lideri Gazi Mustafa Kemal'e hakaretler etti. Atamıza "Soykırımcı ve katil" dedi. Buraya kadar konu Ermenistan'daki Ermenilerin de başının belasına dönüşmüş Ermeni Diasporasının zırvası denilebilir. Ancak, Disney Plus'un da bu aklını yitirmiş, tarihi gerçekleri çarpıtarak siyasi hedeflerine ulacağını zanneden güruhtan korktuğuna dair imareler belirti. Disney Plus, birkaç ay sonra yayınlanması planlanmış belgeselle ilgili bir karar açıklamasa da platformdaki 'yerli içerikleri' kaldırdı. Muhtemel ki Atatürk belgeseninin yayın zamanı geldiğinde "Biz bu tür içerikleri yayınlamıyoruz" diyecek. Temennimiz böyle dememesi ama eğilim bu yönde. Biz de NetGerçek olarak diyoruz ki, "Eğer Disney Plus, yalanlarla dolu bir tehditten korkup otosansür uygulayacaksa, Türkiye ve Türk dünyasının tamamı Disney Plus'ı protesto ederek abonelikleri bitirsin ve bilgisayarlardan, mobil cihazlardan ve televizyonlardan bu uygulamayı tamamen kaldırsın."

İşin bir de Ermenistan boyutu var. Ermenistan Başbakanı Paşinyan son dönemde barıştan yana ve Azerbaycan ile vaat ettiği anlaşmayı imzalayıp tüm şartlarına uyma iradesini gösteriyor. Ermenistan halkının da buna sahip çıkması lazım. ABD'de refah içinde yaşanan Ermeni Diasporasına sert bir yanıt vermesi ve "Artık bizim bölgemizdeki barışa karışmayın" demesi lazım.

Görüldüğü gibi herkesin tercih edebileceği şeyler açık... 

Not: Bu iddialar üzerine Disney Plus'ın resmi sosyal medya hesabından Atatürk dizisinin fragmanı paylaşılarak, "Orijinal dizi Atatürk çok yakında, Cumhuriyetimizin 100. yılında yayında" ifadeleri kullandı.

Takipteyiz...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.