Hava Durumu

CHP'de ne değişti? İttifaklar, tezkereler, laiklik...

Yazının Giriş Tarihi: 06.11.2023 19:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.11.2023 19:11

CHP, Kurultayını yaptı ve sürpriz şekilde genel başkan değişimi yaşandı. Sürpriz dememizin en önemli sebebi 'ideolojik, stratejik ve pratik' siyaset açısından giden genel başkan ile gelen arasında fark olmamasıdır. İki fark var ama bunlar da fark sayılmaz. Giden genel başkan yaşlı, yerine gelen daha gençti, farkın biri budur. İkinci farkı unuttum bile.

CHP'nin yeni genel başkanı Sayın Özgür Özel'in, "Apo'nun heykelini dikeceğiz heykelini" diyen ve ülkede 'etnik isyan çıkarmayı' deneyen Selahattin Demirataş'a selam çakması ile merhum eski CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e saygı, sevgi yollayıp ertesi gün mezarını ziyaret etmesi 'çelişkiler yumağı' olarak yarumlanabilir. Çünkü, merhum Ecevit'in ikinci siyaset yolculuğunda CHP tekrar açıldığında bile DSP ile yola devam kararının en önemli nedenlerinden biri SHP'nin o dönemdeki HDP olan HEP ile ittifak yapmış olmasıydı. Ecevit 'ulusal sol' yolculuğunu tercih ederek uzak durduğu SHP'yi, 'bölücülerle işbirliği yapmakla' suçlamıştı. Dolayısıyla Özgür Özel, Ecevit'in mirasına talip olacaksa önce HDP ile ittifakı bitirmelidir. Bitirmezse ilk Irak ve Suriye tezkerelerine CHP 'hayır' demek zorunda kalacak. Buraya yazmış olalım. 

Kılıçdaroğlu'nun yaptığı en doğru şey devam edecek mi?

Atalalarımız, "yiğidi öldür hakkını ver" demiş. Bu nedenle eski CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun, CHP'de gerçekleştirdiği devrim niteliğinde bir değişimin devamı önemli. Kılıçdaroğlu, Türkiye demokrasisi ve siyaseti için de çok önemli olan ve en çok da "CHP'ye bir ur gibi yerleşmiş yanlış laiklik anlayışını" büyük ölçüde çözen isim olarak partisinin tarihine geçmeli. Bu ülke 'başörtüsü, imam hatipler, kuran kursları' ekseninde CHP kadrolarının yasakçı zihniyetinin yol açtığı hukuk garabetleriyle siyaset enerjisini yıllarca boşa harcadı. Kılıçdaroğlu, bu konularda liberal bir çizgide yürüdü. Şimdi Özgür Özel ne yapacak? HDP ile yola devam ederken örselenmeye devam etmesi muhtemel sözde Atatürkçülük damarını 'saplantılı laiklik' anlayışına geri dönerek mi' şişerecek. 

Özgür Özel Altılı Masayı ayağa kaldırabilir mi? 

Bu sorunun yanıtı da önemli. Çünkü, Sayın Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığını daima sorun etmiş İyi Parti belki şimdi Özgür Özel ile ittifakı devam ettirebilir. Bu konuda en azından Sayın Özgür Özel çok umutlu görünüyor. Ancak, İyi Parti artık CHP ile ittifakı sürdürmesi halinde başka sıkıntılar yaşanacağını görüyor. İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener, partisinin asıl hedefinin, merkez sağın patronluğu olduğunun farkında. Belediye seçimleri de 'müstakil ve hür yarış için' çok uygun bir zemin. Bunu sıklıkla dile getirdi. İyi Parti, milliyetçi, muhafazakar, sağcı, merkez sağ oyların çekim merkezi olacaksa CHP ve HDP ile arasındaki çizgiyi çok kalın çekmek zorunda. Sayın Akşener, 15 Mayıs'tan beri bu yönde çok bilinçli mesajlar veriyor. 

Dolayısıyla Altılı Masa daha küçük rakamlı bir masa olacak gibi görünüyor. Belki SP, Gelecek ve DEVA alabileceklerinin birkaç misli belediye başkanlığı imkanı sağlanırsa masada kalmaya devam edebilir. Bu da sayın Özgür Özel'in tercihiyle mümkün.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.