Hava Durumu

Akşener ve İyi Parti, CHP-HDP eksenine bir daha girmemeli

Yazının Giriş Tarihi: 30.08.2023 16:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.08.2023 16:05

Türkiye, çok kritik bir seçim süreci yaşadı. Cumhur İttifakı'na karşı 7'li Millet İttifakı yarıştı ve ağır mağlubiyet aldı. Çünkü 22 yıldır iktidar olan bir lidere karşı kazanmak dünyanın her yerinde çok kolaydır ama Millet İttifakı bunu bile başaramadı. Bu başarısızlığın ardından Millet İttifakı dağıldı ve bileşenleri 'en büyük bileşeni' yerden yere vurmaya devam ediyor. Bir bakıma 7 parti ya da siyasi oluşum kaybetmenin şokunu yaşamaya devam ediyor.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, mağlubiyeti mertçe kabullenen ve 'kaybetmenin sadece kaybetmek anlamına geldiğini açıkça beyan eden' tek isim oldu. Bu yönü ile realist davrandı. Son açıklamalarında ise '2024 yerel seçimlerine kendi adayları' ile girmeye kararlı olduklarını söyledi. İyi Parti ve Akşener için hangisi daha doğru olur? Millet İttifakı ile birlikte bir seçim daha yaşamak mı yoksa 'rüşdünü ıspatın tek yolu olan' bir seçimde kendi başına milletin karşısına çıkmaklı? 

Bizce sayın Akşener eğer bu ülkenin geleceğinde güçlü bir siyasi lider olarak var olmak istiyorsa artık CHP ve diğer sol unsurların içinde yer aldığı hiçbir ittifakın yanından bile geçmemeli. İster MHP tabanına ister merkez sağ inşası adına Ak Parti tabanına odaklansın doğru yapar ama CHP, HDP ekseninde kaldığı sürece geleceği kararmaya devam edecektir. Daha da ileri bir söylem olarak Sayın Akşener ve İyi Parti bundan sonra bir seçim için ittifak içinde olacaksa ya Ak Parti ya MHP ya da Cumhur İttifakı ile birlikte olmalıdır. Artık koptuğu kitlelerle sağlam yol arkadaşlığına dönmelidir. Bu yönde atacağı her adım İyi Parti ve Akşener'in CHP ve HDP ekseninindeyken uğradığı 'siyasi tahribatın' onarılmasını sağlayacaktır. 

Sayın Akşener'in, 2028 seçimlerindeki gücü ve şansı 2024 yerel seçimlerinde kiminle ittifak yapacağına çok ama çok bağlıdır.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.