Hava Durumu

TOGG'a destek mi bütün araçların elektrikliye dönüşümü mü?

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2024 21:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 21:27

Bu günlerde bazı sermaye sahiplerinin 'bütün araçların elektrikliye dönüşümü' konusunda yurt dışından ortak aradığı konuşuluyor. Şimdi bu da nereden çıktı demeyin.

Dünya Bankası'nın bazı kredi dilimlerinin kullandırılmasının da bu konudaki adımlara bağlı olduğunu söyleyenler var. Dünya Bankası, Türkiye'nin bir an önce fosil yakıtla çalışan araçlarını elektrikli araçlara dönüştürmesini istiyor. Bu, ülkenin karbon ayak izini büyük ölçüde azaltacak. Ayrıca petrol tüketimi ve dolayısıyla da ithalatı ciddi boyutlarda düşecek. Dış ticaret açığı ve cari açık da azalacak. Aslında istenen şey Türkiye'nin ve vatandaşların lehine. Ancak bu konu çok önemli bir projeyi de olumsuz etkileycek. 

İşin ucu yerli ve milli otomobil TOGG'a dayanıyor. Çünkü Türkiye genelinde tüm araçların elektrikliye dönüşümüne izin verilirse TOGG'un satışları olumsuz etkilenebilir.

Benzinli ve dizel araçların elektrikliye dönüşümü TOGG süreci başladığında yasaklanmıştı. Şimdi, hükümet tüm araçların elektrikliye dönüşümüne yeşil ışık yakarsa siyasete güvenerek TOGG fabrikasını kuran babayiğitler ne yapacak? 

İşte bu tartışmalar devam ederken, 'öyle ya da böyle bu işin önü açılacak, biz hazırlıklı olalım, çok büyük paralar kazanabiliriz' diye düşünen bazı sermaye grupları bir taraftan Ankara'daki siyasileri ve ilgili bürokrasiyi ikna etmeye çalışıyorlar bir taraftan da dünyanın en iyi 'elektrikliye dönüşüm kitlerini üreten ve uygulayan' firmalarıyla görüşmelerini sürdürüyorlar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.