Hava Durumu

Ankara bunu konuşuyor: Erdoğan ile Özel neden yakınlaştı?

Yazının Giriş Tarihi: 24.04.2024 13:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.04.2024 22:13

Siyasette çok yeni, hızlı ve ilginç gelişmeler yaşanıyor. CHP'de genel başkanlığı kazandıktan sonraki ilk seçimi de büyük başarıyla tamamlayan Özgür Özel'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 'iyi diyalog' sürecinin sadece 'imaj çabası' olmadığı konuşuluyor. 

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir "Yüzde 50+1 ile cumhurbaşkanı seçilme" konusundan rahatsız. Çoğunluk oyu ile cumhurbaşkanı seçilmesi gerektiğini, yüzde 50+1 şartının siyasetin genel yapısını olağan dışı zorladığını söylüyor. Ayrıca, iki tur seçimin de ülke için, seçmen için yorucu ve gereksiz olduğu görüşünde. 

Türk tipi başkanlık sistemine geçilirken o dönemin CHP yönetiminin katı tutumu nedeniyle 'başkanlık sisteminin demokratik ayağı zayıf kaldığı' için muhalefet de sürekli 'güçlendirilmiş partelementer sistem' vurgusuyla seçim kapmanyaları sürdürmüştü. Muhalefet o dönemde 'kökten karşı çıkarak hiçbir sürecine katılmadığı' başkanlık sisteminin mevcut haliyle devam etmesini istemiyor. 

İşte bu iki eksendeki 'fikir yakınlaşması' Erdoğan ile Özel'in Anayasa değişikliği yoluyla 'daha demokratik bir başkanlık sistemine' geçiş sağlamasına yol açabilir. Cumhurbaşkanını yine halk seçer ama 'bürokrasinin aşırı siyasalleşmasına neden olmuş kanun ve uygulamalar' gözden geçirilip düzeltilebilir. 

Bunlar Erdoğan-Özel yakınlaşmasının idealizmle ilgili dayanakları. Asıl kulislerde konuşulan ise ikili arasındaki 'siyasi' yakınlaşmanın sebebi. Erdoğan gibi Özgür Özel de Ekrem İmamoğlu'nun mevcut başkanlık sistemi yapısı devam ederken cumhurbaşkanı seçilmesinin yanlış olacağını düşünüyor olabilir. Bu nedenle hem seçilme hem de yetki ve sorumluluklar noktasında mevcut başkanlık sisteminin 2028'den önce revize edilmesi iki siyasinin de işine geliyor. 

İster, devlet yönetimini daha demokratik ve adil yapıya kavuşturmak için olsun isterse bir siyasinin ikbaline karşı girişim olsun Erdoğan ile Özel'in diyalog içinde Anayasayı revize edebilmesi, son derece yararlı olacaktır. Liberal demokrasi yönünde yenilenme anlamına gelecek adımların hepsi daha özgür bir ülke oluşması için katkı sağlar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.