Hava Durumu

Yılbaşı eğlencesinde neden sahne kalitesi yerine fiyatlar konuşuldu?

Yazının Giriş Tarihi: 02.01.2024 10:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 10:06

Evet 2024 yılına da girdik. Birçok ünlü sanatçı ve müzisyen yılbaşı akşamı izleyici ve dinleyicisi ile buluştu. Ama daha ziyade can yakan mekan fiyatları konuşuldu 2023 ün son haftasında. Tabi durum böyle olunca sanatçıların performanslarıyla değil kimlerin bu sahnelere gidip eğlendikleri ile ilgilenir oldu sosyal medya. Merak ediyorum unutulmayacak bir sahne performansı gerçekleşti mi yılbaşında? Hemen hemen bir çok şarkıcının yüksek kaşeleri de konuşulunca insan sorguluyor, her zamankinden farklı yılbaşına özel bir sahne gerçekleşti mi? Mesela noel baba kostümleri giyen dansçılar farklı showlar ile sanatçılara eşlik etti mi? Veya sadece asgari ücret bedeli oranında başlayan fiyatları verebildiği için mi mutlu oldu izleyici ve dinleyiciler?

Sorguluyorum çünkü sahne sanatlarında gelişim göremiyorum artan fiyatlara rağmen. Bu konuda sadece Hadise ve Ece Seçkin'i takdir edebilirim belki biraz da İrem Derici’yi. Çünkü çok görünür bir şekilde sahneden kazandıklarını sahnelerini geliştirmek için harcıyorlar.

İlla dansçılar mı olmalı bir sahnede? Tabi ki hayır lakin bir yerden başlamak gerekir. Gelecekteki başarısı kaçınılmaz noname isimler de var canlı müzik mekanlarına renk katan ama toplumun geneli tarafından tanınan isimlerden söz ediyorum elbette ki. Eminim ki değerli sanatçılarımız muhteşem sesleri ile dinleyicileri büyülemiş zevkli kostümleri ile tam not da almıştır. Açıkçası sahne yapmayı iki şarkı söylemek sanan zihniyetler var. Öyle değil maalesef hele ki işin show tarafına da hizmet edecek ünün şöhretin varsa müziğin gelişmesine ülke dışına da yayılmasına yardımcı olacak bazı sahne gelişimlerini görmemiz olası olmalı diye düşünüyorum.

Her şeyden önce ambians çok önemli. Örneğin ben Linet'i dinlemeye gittim fakat onun sahneye nasıl çıkacağını ortalama nasıl bir elbise giyeceğini tahmin edebiliyorum. Hayal edin sahne vakti gelmiş ama sahne kapkaranlık, ışıklar sönmüş birden bir abajur yanıyor ve bir berjerde oturmuş Lineti görüyoruz elinde mikrofonu ile şarkısına başlamak üzere. Ne kadar heyecan verici değil mi? Ne yapıyor? Ne oluyor diyorsunuz içinizden bir şey oluyor çünkü orada ambiyans yaratılıyor. Şarkısının ilk bölümünü bitirdikten sonra ayağa kalkıyor ışık sadece ona vuruyor o sırada arkadaki berjer de abajur da yok oluyor, ışıklar birden bire açılıyor, müzisyenler görünüyor. Ben hayal ederken açıkçası etkilendim. Linet örneğini vermem sesini çok güçlü ve güzel bulduğum için. Ebru Gündeş de diyebilirdim bu önemli değil. Önemli olan seyirciye verilen önem. Ne tarz müzik yaptığımızın bir önemi yok, sesimizin yeterliliği de bir yere kadar. Körler sağırlar birbirini ağırlamamalı bence.

Bu sene 2024 yılının hitine kim imza atacak bakalım? Şimdiden sahne Show'unu hazırlasın bence. Hislerimde çok az yanılmışımdır. İşin içine heyecan katmak güzeldir. Herkese savaşların sona erdiği harika bir sene dilerim. Hoş geldin 2024...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.