Hava Durumu

Onurr Özdemir'i dinlemeyen var mı?

Yazının Giriş Tarihi: 11.01.2024 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.01.2024 12:19

Gûya benim beter, senin güzellikler

Hakikat orada istesen, rüyadan al haber

Gıyabın hep sefer, niyette var zafer

Sen olmadan savaş da yok, aşksa bir nefer

(Onurr Özdemir)

Bu hafta uzun zamandır analiz ettiğim bir söz müzik yazarı üzerine yazmak istiyorum. Açıkçası bir söz müzik yazarı olarak ilham aldığım sayılı sanatçılardandır Onurr. Kendine has anlatımı “akıyor” tabiri caizse. Kafiye bir kenara, anlam bütünlüğünün gereği  giriş, gelişme ve sonuç kullanan nadir söz yazarlarından biri kendisi. Melodileri ise o kadar özgün ki, hiç bir şarkıyı andırmıyor, hiç bir melodiye benzemiyor. O kadar ona ait bir kanala, boyuta sahip ki sihirli aşk şarkıları diye bir başlık atsam altında en az altı şarkısını listeleyebilirim. Biliyorsunuz “Aşkın Olayım” yılın en çok dinlenen şarkısı oldu ve bu şarkının mimarı Onurr Özdemir'den başkası değil.

Geçen yaz dilimize pelesenk olan “Yaz Gülü” yine Onurr stilinde harika bir şarkıydı. 2024 te bize hangi yeni ve özel şarkılarını sunacak diye dört gözle bekler olduk. Açıkçası kendisini şarkı yazdığı haliyle hayal ediyorum da gülümsüyorum çünkü gözümde canlanan görüntüsü şarkının karakterine bürünüp vücut hareketleri ile adeta dans etiği şeklinde. Belki de Onurr'un kendi kliplerindeki dans figürlerinden dolayı aklımda bu şekilde yer ediyor. Açıkçası ben kendine has figürlerini izlemekten keyif alıyorum. Tıpkı melodilerindeki orijinallik ve akışkanlık vücut diline yansımış gibi.

Tabi ki her besteci gibi melodileri zaman geçtikçe daha da güzelleşti ki vaktiyle Alper Narman ile ortak şarkılar yazıyordu Onur. Bence tek başına yazmaya başladığı andan itibaren melodileri de özgünleşti ve gelişti. Tabi bir çok ünlü isme şarkı yazmak öyle kolay bir şey değil. Eminim ondan şarkı bekleyen onlarca isim mevcuttur. Bu durum bazen insanın kalemini köreltir. Çünkü sipariş söz yazarlığında ve bestecilikte kendini tekrarlamaya sebebiyet verebilir. Nasıl toprak nadasa bırakılırsa üreten insan da ilhamını nadasa bırakmalıdır bir süre. İyi şarkılar çoğunlukla doğum sancısı ile gelir. Yani tarifsiz bir huzur veya huzursuzluk, kifayetsizlik ve inzivanın sonucudur.

'Aşkın Olayım'ın başarısını incelediğimde, en başta aranjenin altındaki ritmler, bass yürüyüşler dikkatimi çekiyor çünkü iyi bir aranjeye doğru şarkıyı giydirdiğinde akım olmaması mümkün değil. Matematik asla yanılmaz. Simgenin albümünde yer alan 'aşkın olayım' iki versiyon olarak aranje edilmişti. Kliplendirilen versiyonuyla değil albümdeki diğer versiyonu ile daha sonra kitlelerin gözdesi oldu. Ama iki aranje de birbirinden lezzetliydi açıkçası.

Onurr un en sevdiğim parçalarından biri “Gûya” dır. Öğretmenlik yaptığım dönemde her sabah kulaklığı takıp okula doğru yol alırken uzun bir süre üst üste dinlediğim yegane parçalardan biri olmuştu. Hala çok severim. Dinlemeyen varsa mutlaka dinlemeli yoksa küseyazarım (pas vermedin asla neyse, küseyazdım ömrüme, Onurr Öztürk).

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.