Hava Durumu

Tunç Soyer: İzmir halkına saygısızlık!

İzmir'in CHP adayı Cemil Tugay oldu. Aday gösterilmeyen Tunç Soyer ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Genel Merkezin kapalı kapılar ardında yürütülen çalışmaları adil değildir. İzmir halkına saygısızlıktır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2024 23:04
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2024 23:04
Kaynak: Netgercek Özel
Tunç Soyer: İzmir halkına saygısızlık!

CHP'de İzmir adayları merakla bekleniyordu. Dün İzmir'in CHP adayı Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay oldu. Aday gösterilmeyen Tunç Soyer de sosyal medyadan sert sözlerle partisine veda etti. Soyer, "Genel Merkez tarafından kapalı kapılar ardında yürütülen çalışmalar, yapıldığı söylenen memnuniyet anketleri, sayısı, yöntemi ve sonuçları usulen ve esasen adil değildir. Adaylık süreçlerinde tüm belediye başkanları için aynı objektif kriterlerin uygulanması gerekirken, ne yazık ki böyle olmamıştır" dedi. Ayrıca Soyer, aday gösterilmeyeceğini MYK toplantısından 5 dakika önce öğrendiğini söyledi.

Tunç Soyer'in sosyal medyadan yaptığı açıklamalar şöyle: 

"Önce Seferihisar’da sonra da İzmir’de canla başla çalıştım, Cumhuriyet Halk Partililerin gurur duyacakları, saygıyla anılacak, temiz ve başarılı işler yapmaya gayret ettim. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden hiç ayrılmadım. Çok şükür başım dik, alnım açık ve vicdanım rahat. 35 yıl boyunca Cumhuriyet Halk Partisi’nin neferi olmaktan gurur duyduğum Büyükşehir Belediye Başkanlığımın ilk döneminin sonunda, yeni bir dönem için aday gösterilmeyeceğimin, MYK toplantısından 5 dakika önce tarafıma tebliğ edilmiş olmasını en hafif deyimle siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiriyorum. Ancak bu nezaketsizlikten daha vahiminin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday belirleme süreçlerindeki eksikleri ve hataları olduğunu düşünüyorum. Öncelikle Genel Merkez tarafından kapalı kapılar ardında yürütülen çalışmalar, yapıldığı söylenen memnuniyet anketleri, sayısı, yöntemi ve sonuçları usulen ve esasen adil değildir. Adaylık süreçlerinde tüm belediye başkanları için aynı objektif kriterlerin uygulanması gerekirken, ne yazık ki böyle olmamıştır. Ayrıca örgütün sesinin dinlendiğine, tabanın ve sivil toplum kuruluşlarının tercihlerinin dikkate alındığına dair hiçbir emare bulunmamaktadır. Talep edilmesine rağmen ön seçim de yapılmamış, süreç İzmir halkıyla şeffaf bir şekilde paylaşılmamıştır. Bütün bunlar yapılmadığı gibi sadece siyasi ödüllendirme ve cezalandırma yoluna gidilmiş olması kaygı vericidir. Sürecin bütünü değerlendirildiğinde ise adayların açıklanmasında yaşanan gecikme İzmir halkına saygısızlıktır."

Kaynak: Netgercek Özel

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.