Hava Durumu

Depreme karşı hızlı dönüşüm ulaşımdaki krize raylı sistem

Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, ‘İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar, ilk 6 ay ve 1 yıllık acil eylem planını’ anlattı. Kurum, “En önemli öncelerimiz deprem öncesi dönüşüm. İlk 20 bin konutun inşasına 6 içinde başlayacağız. İlk yıl sonunda 60 bin konutun yapımına başlamış olacağız. Aynı anda 100 bin ‘kiralama amaçlı’ sosyal konutun inşası da başlayacak. 250 bin konutun başlaması için uzlaşmalar ve imar hazırlıkları tamamlanacak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2024 05:38
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2024 05:46
Kaynak: DHA
Depreme karşı hızlı dönüşüm ulaşımdaki krize raylı sistem


Bir mühendis olarak çok konuşmayı sevmediğini icraatı sevdiğini vurgulayan Murat Kurum şöyle konuştu:
“İstanbul’un ilk 6 ay ve 1 yıllık acil eylem planı hazır. Gerçek Belediyecilik Dönemini inşallah hep birlikte başlatacağız. İstanbul’a son 5 yıldır gerekli özen gösterilmedi halkımız bunu tecrübe etti. İstanbul’umuzu gelecek nesillerimize en güzel şekilde armağan etmek istiyoruz. İstanbul’da en büyük sorunların başında trafik çilesi geliyor. 5 yıl boyunca yatırımlarla bu trafik çilesini bitirmek istiyoruz. 1 Nisan’da İstanbul’un yolunu açmaya geliyoruz. Raylı sistem iki katına çıkacağız ve yeni yollar açacağız. İlk 6 ayda mevcut yönetimin açamadığı hatların tamamını açacağız. Biz 1 yılda mevcut yönetimin yapabildiği raylı sistemin iki katını yapacağız. Beşiktaş Beylikdüzü 25 dakikaya, Beşiktaş Küçükçekmece 15 dakikaya, Üsküdar Kavacık arası 9 dakikaya düşecek. Sarıyer Beşiktaş arası 12 dakika olacak. İlk 6 ayda 260 kilometrelik ana ve yan yol, 45 kavşak inşaatını başlatacağız. İlk yıl kavşakları bitireceğiz. İlk yıl sonuna kadar 50 kilometre motosiklet yolu da açacağız. 5 yılda 250 bin araçlık otopark yapacağız. 35 bin araçlık otopark ilk yılın sonunda açılmış olacak ve hepsinde şarj istasyonları olacak.”

İstanbul’da ulaşımın önemli ayaklarından taksilerle ilgili de çözüm hazırladıklarını anlatan Murat Kurum, “Taksi problemini ilk 6 içinde tüm paydaşların lehine bir formülle kalıcı şekilde çözeceğiz ve taksi krizini İstanbul’un gündeminden tamamen çıkaracağız” dedi. Kurum ilk yıl 100 yeni metrobüs ve 250 yeni otobüsü de devreye alacaklarını ve Metrobüs kapasiteni yüzde 20 artıracaklarını anlattı.

İBB Adayı Murat Kurum, İstanbul’da büyük problemlere yol açan sokak hayvanları sorununu da ilk 1 yılda tamamen kontrol altına almış olacaklarını söyledi. Kurum bu konuda şöyle konuştu: “Sokak hayvanları için 39 ilçeye bakım merkezleri kuracağız. Tedavi kısırlaştırma ve bakımları orada yapılacak. İstanbul’un iki yakasında birer tane olmak üzere 50 bin kapasiteli hayvan merkezi de kuracağız. Bu sorunu ilk yıl kontrol altına alacağız ve beş yılda da gündemden tamamen çıkmış olacak.”

Seçimi kazanmaları halinde emeklilerin İstanbul Kartlarına her ay 2.500 lira ekleme sözü veren Murat Kurum, “gençlerimize de yine 39 ilçede paylaşım ofisleri açacağız. Öğrenci evlerine ucuz su ve doğalgaz sağlayacağız. Öğrencilerimize 10 bin liralık eğitim desteğini de hemen başlatacağız. Mekanİstanbulları 1 yıl içinde 39 ilçeye yayacağız” diye konuştu.

Murat Kurum, bütün proje ve hizmet sözlerinin şeffaf ihalelerle liyakat sahibi kadrolarla hayata geçeceğini, vatandaşın da her şeyi kurumsal hesaplardan canlı izleyeceğini söyledi. Kurum, “Halkımız, hangi söz, proje ne durumda? İzleyecek ve takibini yapacak” dedi.

SORULARI DA YANITLADI

Murat Kurum, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Kurum "Ekrem İmamoğlu'nun değeri 1,5 milyarlık villalarını mal beyanında göstermemesi konusuna ilişkin soruya, "Murat Kurum'un başına böyle bir süreç gelmez. Çünkü Murat Kurum milletten bir şey gizlemez, saklamaz. Mal beyanını bir gün önce farklı, bir gün sonra farklı vermez. Mal beyanını verip bir gün sonra 1,5 milyarlık malı olmaz. Üstüne böyle bir malı geçirmez. Bunları soracak televizyon programlarına katılmaktan imtina ediyorlar. Hatırlamıyoruz, vaatlerimizi unuttuk, balya balya paralarını cevaplarını vermekten imtina ediyorlar. İstanbullular 31 Mart geldiğinde sandıkta hesabı kesecekler, sandıkta kendilerini unutanlara, kendisinin zor gününde yanında olmayıp orada balya balya kuleler yapanlara, yine İstanbul'un yanında olmayanlara 31 Mart'ta gereken cevabı verecek" diye yanıt verdi.

İBB’ye ait iştiraki şirketlerinde maaş konusunda grevler yaşandığına ilişkin sorulan soruya da Kurum, "O haksızlıkları gidermemiz lazım. ‘Hak, hukuk, adalet’ diye konuşup meydanlarda gezmekle adalet sağlanmıyor. Bir kere adaletli olacaksınız. Davranışlarınızla samimi, yaptıklarınızla adaletli olacaksınız" şeklinde yanıt verdi.

‘Sayın İmamoğlu Kürtçe bir seçim şarkısı çıkardı, son zamanlarda mitinglerde Kürtçe kelimeleri dillendirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna ise "Biz tüm İstanbulluların oyuna talibiz. Burada tüm etnik köken ve inanışların, kim burada yaşıyorsa, burası tüm medeniyetlerin bir arada yaşadığı bir yer. İstanbul’u böyle tarif ediyoruz. O yüzden bizim kimseyle bir sorunumuz yok. Bizim kırmızı çizgimiz terördür. Dolayısıyla bunun dışındaki her bir vatandaşımız başımızın tacıdır. Dini, dili, ırkı, inancı, mezhebi ne olursa olsun o anlayışla çalışacağız.

Murat Kurum'a, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in CHP'deki para sayma görüntülerine ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye ifade vermeye gittiği hatırlatıldı. Kurum, "Adli süreç yürüyor. Hakimlerimiz, savcılarımız takip ediyor, gereği yapılacaktır" dedi. 

Kaynak: DHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.