Hava Durumu

Araplar bize ihanet etmedi, Filistinliler toprak satmadı!

UKİD ile netgercek.com'un düzenlediği Filistin'in 100 Yıldır Bitmeyen Milli Mücadelesi konulu konferansta konuşan Turan Kışlakçı, Gazze, Filistinliler, Araplar hakkında tarihi yalanları çürüttü. Kışlakçı, tarihi İngilizlerin ve Siyonistlerin yazdığını, iki tarafı birbirinden uzaklaştırdığını vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.11.2023 23:52
Haber Güncellenme Tarihi: 05.11.2023 20:08
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Araplar bize ihanet etmedi, Filistinliler toprak satmadı!

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) Sarı Saltuk Kültür Merkezindeki konferansta konuşan netgercek.com haber sitesi yazarı Turan Kışlakçı, Filistin’in 100 Yıldır Bitmeyen Milli Mücadelesini anlattı. UKİD Başkanı Zeki Çalışkan'ın teşekkür konuşmasından sonra tarihi kaynaklara dayalı sunum eşliğinde konferansa başlayan Kışlakçı, Türkler, Araplar, Filistinliler ve Kürtler arasında çatışma üretmek için tarihi gerçeklerin çarpıtıldığını belirtti. Kışlakçı, bu konudaki yanlışların ve cahilliğin artık tarihi gerçeklerle sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı. 

İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den beri devam eden insanlık dışı saldırılarının, dünyada çok büyük değişimlere yol açtığına dikkat çeken Turan Kışlakçı, şöyle konuştu: "İsrail'in bu insanlık dışı saldırıları dünya halklarını Filistinlilerden yana olmaya yöneltti. Liderler başka alemde ama Birleşmiş Milletler'den (BM) bile istifa edenler var. Çünkü BM'nin bu soykırıma engel olamamasından utanç duyuyorlar. ABD, İngiltere ve yanındakilerin bu işin ortağı olmasından bu ülkelerde de utanç artıyor. Angelina Jolie'den başlayıp bütün sanat camiası da Filistinlilerden yana tavır aldı. Beni de yurt dışından arıyorlar ve 'uyuyamıyoruz, ne yapabiliriz' diye soruyorlar. Halkların tavrı öne çıkıyor ama ne yazık ki aydınlar ve entellektüeller zayıf. Bizde de bir kitle var 'Hamas neden saldırdı' diye sorguluyor ya da 'Araplar bizi arkamızdan vurmuştu' veya 'Filistinliler topraklarını satmışlardı' demekten öte gidemeyen bir kitle. Halk bu konulara böyle bakmıyor. Bu konulardaki gerçekler de zaten tarihi olarak çok farklı ve bu bizleri yanıltmışlar."

OSMANLI GAZZE'DE YENİLİNCE SON BULDU

Turan Kışlakçı, Gazze'nin tarihi önemini anlatırken de "Osmanlı, Gazze'de yenildiği için geri çekildik. Birinci, İkinci Gazze savaşlarını kazanmıştık ama Üçüncü Gazze savaşını kaybettik, İngilizler ile siyonistlere karşı kaybettik. İngilizler Gazze'yi alınca Kudüs'ü de aldılar. Selahaddin Eyyubi de önce Gazze'yi almış sonra Kudüs'ü. İngilizler de aynı stratejiyle önce Gazze'yi sonra Kudüsü aldı. Bunu yaparken de 10 binlerce Osmanlı askerini esir aldılar. O, 10 binlerde Türkler, Araplar, Kürtler vardı. Hepsini zehirleyerek öldürdüler, insanlık dışı yöntemlerle gözlerini kör ettiler ve öldürdüler. O esir düşen askerlerden bir Anadolu çocuğunun mektubu var. 'Mektubum size ulaşırsa dua etmeyin, cenaze namazımı da kılmayın, sadece intikamımızı alın' diyor. Sonra Türklere "Araplar bize ihanet etti" Araplara da "Türkler yüzünden siz geri kaldınız" dediler. Çünkü bu bölgenin tarihini de onlar yazıp bize okuttu. Biz kavga ediyoruz onlar tarihi, coğrafyayı götürüyorlar, Şimdi eğer bu direnişte Gazze düşerse Osmanlı da ikinci kez yenilmiş olacak." 

Siyonistlere devlet kurma sözünün de Osmanlı'nın ilk yenilgisinden sonra İngilizler tarafından vaat edildiğini belirten Turan Kışlakçı, "Filistin haritasını Churchill çizdi ama Gertrude Bell öyle etkili bir casustu ki aslında o çizdi. Kahire'de İngilizler casuslarıyla Semiramis Otel'de toplanıp oturdular. Gertrude Bell, sekiz dil biliyordu, Aramice, Arapça, hatta Sümerce. Bölgeyi çok iyi biliyordu. Gertrude Bell, "Ben Türkleri, Arapları, Kürtleri birbirlerine düşürecek bilgiye ve güce sahibim" diyor ve Irak'ın, Suriye'nin Ürdün'ün adlarını o koyuyor. İsrail'i Kur adlı kitabın yazarı Wlademir Jabotinsky önemli biri. İlk Siyonist devlet fikri ondan çıkıyor" dedi.

Turan Kışlakçı şöyle devam etti: "Peki Araplar bizi sırtımızdan vurdu mu? Bu büyük yalan, Balkan Savaşlarından, Çanakkale'ye her yerde Araplar, bizimle birlikte savaştı. Biz Kurtuluş Savaşını başlatınca onlar da başlattılar ve bize katıldılar. Mesela Manmut Lebib var, Sakarya muharebelerinde çok öne çıkan bir isim. Öyle isimler var ki Osmanlı Ordusu'nda her cephede beraber. Mesela Abdurrahman Riyaz var. İngilizler onu öldürmek için öyle çaba harcamışlar ki İstanbul'u İşgal ettiklerinde bile ilk iş onu tutuklayıp zindana atarak 1 yıl işkenceden geçiriyorlar. Sonra Kahire'ye götürüp orada da işkenceye devam ediyorlar. Sonra bu mücahid bizim milli mücadelemize oe katılıyor. Cemal Paşa ve Fevzi Paşa çok iyi tanıyorlar, 1966'da vefat etmiş, mezarı da İstanbul'da. Mimar Kemalettin var, Cumhuriyetin Mimar Sinan'ı olarak ünlenmiş. 1922'de bizzat Atatürk'ün emri ile Kudüs'e gönderilmiş ve orada Mescidi Aksa'nın onarılması için çalışmış. 

Filistinliler topraklarını mı sattı? Bu da yalan. Yahudi nüfus, 1948'e kadar İngilizler tarafından Filistin'e yerleştiriliyor. Toprakları satın alarak değil gasp ederek, köyleri yakıp yıkarak, Filistinlileri öldürerek yerleşiyorlar. 1918-1948 arasında 50 bin Filistinliyi şehit ettiler. Günde ortalama 3 şehit. Aynı dönemde 100 bin Filistinliyi de tutuklayıp hapse attılar. Bütün bunlara rağmen 1918'de Yahudi nüfusun mülkiyetindeki toprak oranı yüzde 2,5 iken 1948'de ancak yüzde 5,6 olabiliyor. Bu artışın da tamamına yakını gaspla oluyor. Öldürüyorlar, topraklara yerleşiyorlar. Filistin 1918'de beri direniyor. Siyonistler, terör örgütleriyle onlara saldırıyor. Filistinliler ise 100 yıldır Kuvayi Milliye ruhuyla direniyor. 1947'de de Birleşmiş Milletler Filistin topraklarının büyük kısmını İsrail olarak tanımlayor ve toprakları siyonistlere veriyor. Bir günde binlerce köy tekrar basılıyor ve toprakları işgal ediliyor. O günlerde bile Türkiye'den gidip orada savaşan gençler var.  Bir de sürekli söylenen birşey daha var. Bugün Filistin'de Hamas var El Fetih var, niye var? Bu her yerde böyle. Türkiye'de de solcu var, sağcı var, İslamcı var. Şu anda Gazze toprak olarak bütün kalmış tek Filistin vatanı önemli olan onu kurtarmak. 2,5 milyon insan buraya sıkıştırıldı."

Necmettin Aydın, Mısır Fazilet Partisi Başkanı Mahmut Lütfi, Filistinli Akademisye Muin Naim, UKİD Başkanı Zeki Çalışkan, Ortadoğu Uzmanı, Gazeteci Yazar Turan Kışlakçı bir arada.

MUİN NAİM: 7 EKİM SALDIRISI SADECE FİLİSTİN HALKININ KARARIDIR 

Gazzeli Araştırmacı Muin Naim de Gazze'deki güncel gelişmeler hakkında bilgi aktardı. Naim, Hamas'ın 7 Ekim'de neden saldırdığına dair kafalarda soru işaretleri oluşturmaya çalışanlara karşı, "Eğer bu saldırı olmasa başka bir saldırı yapılacaktı. Çünkü Gazze'de hayat artık dayanılmaz olmuştu. Birileri Mossad yaptırdı, birileri İran saldırttı dese de öyle değil, böyle yakıştırmalar safsata. Filistinliler kendi vatanları için direniş kararı almıştır ve yapmıştır.  Peki ne oldu? 7 Ekim'den bugüne 200 bin konut yerle bir edildi. Üniversitelerin tamamı okulların büyük bölümü bombalandı. Hastaneler bombalandı. 12 bine yakın şehit var. Bunların 2 bini toprak altında. Yardım olarak günde 300 TIR girişi olmalı ama maalesef 7 Ekim'den bugüne 250 TIR yardım girebildi. Bizim tespitlerimize göre 60'a yakın tank ve zırhlı araç sadece kara savaşı sürecinde mücahitler tarafından tahrip edildi. Filistin düşerse birçok İslam ülkesinin kapısı açılacak, cephe olacaklar, bunu anlamak lazım."

Muin Naim, Gazze'de herkesin, şehit olmaya hazır olduğunu, Hamas'ı desteklediğini belirterek, "Bizce İsrail uzun süre savaşamaz. Filistinliler ölümüne direnecek. Gazze direnişi tüm İslam Alemini uyandırmalı, herkese ders olmalı" dedi.  

FİLİSTİN KONFERANSINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.