Hava Durumu

Göçmenlere destek eylemi

KADIKÖY'de 21 Mart Uluslararası Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü dolayısıyla bir araya gelen Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi ve Hepimiz Göçmeniz Platformu üyeleri basın açıklaması yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2024 00:35
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 00:35
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Göçmenlere destek eylemi

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi adına açıklama yapan Gülyeter Aktepe, "Topraklarından zorla sürülerek kamplarda yaşamaya veya göç etmeye zorlanan, hiçbir koşulda mücadele etmekten vazgeçmeyen Filistin halkının yanında olduğumuzu haykırıyoruz. Her yıl olduğu gibi bir kez daha Uluslararası Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü'nde sokaklardayız" dedi.

Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.30’da toplanan Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi ve Hepimiz Göçmeniz Platformu üyesi yaklaşık 50 kişilik gurup 21 Mart Uluslararası Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü’nde göçmen haklarını korumak ve göçmenlerin yanında olduğunu bildirmek için eylem yaptı.

Ellerinde döviz ve pankartlarla slogan atan gurup adına açıklama yapan Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi üyesi Gülyeter Aktepe, "Bugün, 21 Mart Uluslararası Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü. Öncelikle on yıllardır ırk ayrımına dayalı apartheid rejiminde yaşamak zorunda bırakılan, milyonlarcası topraklarından zorla sürülerek kamplarda yaşamaya veya göç etmeye zorlanan, hiçbir koşulda mücadele etmekten vazgeçmeyen Filistin halkının yanında olduğumuzu haykırıyoruz. Her yıl olduğu gibi bir kez daha Uluslararası Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü’nde sokaklardayız. Geçen hafta Çanakkale, Eceabat ilçesi açıklarında göçmenleri taşıyan bir lastik botun batması sonucu, yedisi çocuk yirmi kişi hayatını kaybetti. Tehlikeli göç yollarına mecbur bırakıldıkları için hayatlarını kaybeden binlerce göçmenin katili devletlerdir. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü, Orta ve Doğu Akdeniz'de 2024’ün sadece ilk ayında, yani ocak ayında insanca bir yaşama kavuşabilmek için yollara düşenlerden 100 kişinin boğulduğunu ya da kaybolduğu açıkladı. Uluslararası Göç Örgütünün paylaştığı verilere göre ise 2023 maalesef en ölümcül yıl olarak tarihe geçti. Geçen yıl üç binden fazla göçmen Akdeniz'de öldü" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.