Hava Durumu

Ürettiği 700 elektrikli otobüs 20 ülkenin yollarında...

Avrupa’da 6 metreden 18 metreye kadar elektrikli otobüs sunabilen ilk ve tek Türk markası Karsan bu sene satışlarını ikiye katlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2023 22:29
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 23:40
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Ürettiği 700 elektrikli otobüs 20 ülkenin yollarında...

Türkiye'nin küresel otomotiv markası Karsan, elektrikli otobüste zirveyi zorluyor. Karsan CEO’su Okan Baş, “287 adet elektrikli araçla geçen yıl 2 kat daha fazla satış yaptık. 2023 yılında hedefimiz, ihracatta, büyümede, ciroda, her alanda rakamlarımızı 2 katına çıkarmak” dedi.

Avrupa’da 6 metreden 18 metreye kadar elektrikli otobüs sunabilen ilk ve tek markanın Karsan olduğunu vurgulayan Okan Baş, “Bu seneki öncelikli hedeflerimizden biri Avrupa’da elektrikli araç satışlarımızı 2’ye katlamak. Avrupa’da İtalya, İspanya, Romanya, Fransa ve Luxemburg’a odaklanacağız. Kuzey Amerika pazarında ise etkinliğimizi büyütmeyi hedefliyoruz.  Sağdan direksiyonlu e-JEST ile de Japonya pazarına gireceğiz. İngiltere ve Endonezya ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Oyun alanımızı bütün dünyaya genişletmek için de bu seneyi çok önemli bir adım olarak görüyoruz” diye konuştu. Baş, Karsan'ın, Avrupa elektrikli pazarında ilk 5 marka arasında olma hedefiyle çalışmalarına hız verdiğini vurguladı.    

Geçtiğimiz yıl 287 adet elektrikli araç sattıklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Tohum ekme yılı olarak gördüğümüz 2022 yılında 287 adetlik elektrikli araç ihracatı yaptık. Toplamda, geçen seneye göre 2 kat daha fazla satış yaptık. 2021 yılında 400 milyon lira olan elektrikli araç ciromuz, 2022 yılında 1.5 milyar liraya ulaştı.700 adet Karsan markalı elektrikli araç şu anda Avrupa ve Kanada yollarında 20 ülkede dolaşıyor. Bu ciddi bir rakam ve sadece elektrikli araçlardan bahis ediyoruz.” dedi.

Avrupa’nın en hızlı büyüyen markasıyız

Karsan CEO’su Okan Baş sözlerini şöyle devam ettirdi:

“3 senedir Avrupa’da e-JEST modelimiz ile elektrikli minibüs pazarının lideri konumundayız. e-ATAK modelimizle ise 2 yıldır Avrupa elektrikli midibüs pazarının lideriyiz. Türkiye’nin son 4 yılda elektrikli minibüs ve otobüs ihracatının yüzde 90’a yakınını Karsan olarak biz yaptık. Yani yine bir adım öndeyiz. Bu rakamlarla Avrupa’nın en çok büyüyen markasıyız. 2022’de yüzde 277’lik büyüme sağladık. 8 tonun üzerindeki Avrupa elektrikli otobüs pazarında en çok büyüyen marka Karsan oldu. Ve 2022 yılında Avrupa’daki elektrikli minibüs ve otobüs pazarında, pazar payımız da yüzde 6,5’lara ulaştı. Bizim yüzde 6,5 pazar payı dediğimiz rakamlar, bizim sadece 5-6 tane ülkede odaklanarak yaptığımız işlerle oluştu. Ülke sayısını da artırırsak çok daha güçlü bir büyüme elde edeceğiz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.