Hava Durumu

Sechin: GECİKMİŞ ABD İFLASI en çok Japonya ve Çin'i tehdit ediyor

Rosneft CEO’su Igor Sechin, Petersburg Ekonomik Forumu'nda 'Enerji Piyasasında Sodom ve Gomora: Tanrı’nın Gazabı mı, Organize Kaos mu? Kurtarabiliyorsanız Kendinizi Kurtarın’ başlıklı raporuyla büyük ilgi gördü.

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2023 22:09
Haber Güncellenme Tarihi: 25.06.2023 22:33
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Sechin: GECİKMİŞ ABD İFLASI en çok Japonya ve Çin'i tehdit ediyor

Küresel ekonomik gelişmeleri tartışmak ve yeni fırsatları keşfetmek için düzenlenen 26. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda enerji krizi, iklim değişikliği, finansal ve ekonomik sistemlerin istikrarsızlığı gündemdeydi.  Rosneft Oil Company CEO’su Igor Sechin, “ABD banka krizi ve rezerv para birimi olarak dolar düşüşte. Bilhassa zararlı para birimlerinden bağımsız uluslararası bir ödeme ve mutabakat sistemi konusunda acil bir ihtiyaç var” dedi.

Forum, petrol ve enerji sektörüne ilişkin birçok konuda görüşmelere sahne oldu. Büyük enerji şirketlerinin başkanları ve lider piyasa uzmanlarının buluştuğu forumda konuşan Igor Sechin, “Enerji Piyasasında Sodom ve Gomora: Tanrı’nın Gazabı mı, Organize Kaos mu? Kurtarabiliyorsanız Kendinizi Kurtarın’ başlıklı raporunda global enerjiden ve ekonomiden bahsederek enerji geçişi ve iklim değişiklerinin bir analizini sundu. Igor Sechin global finansal ve ekonomik sistemlerin istikrarsızlığına, ABD banka krizine ve rezerv para birimi olarak doların düşüşte olan rolüne özellikle dikkat çekti.

“En büyük tehdit altında olanlar Japonya ve Çin”

“Hem küresel uygulamalar hem de bizim kendi tecrübelerimiz gösteriyor ki felaketlere, göz önünde bulundurulmayan faktörlerin birleşimi sebep oluyor ve bazılarını da göz önünde bulundurmak düpedüz imkansız,” diyen Igor Sechin, bu temel sebeplere bir dizi öngörülmeyen durumların da eklendiğini kaydetti.

Sechin konuşmasına şöyle devam etti.  “Küresel piyasalarda çoktan başlamış olan ve benzer şekilde göz önünde bulundurulmayan faktör ABD’nin suçu olabilirdi ve hâlâ da olabilir. Üst borç sınırıyla sistematik olarak tekrarlanan hikaye ve ABD’nin teknik hata tehdidi birçok kişi tarafından siyasi bir sirk gibi algılanıyor; ama aslında problemin merkezinde gerçek gecikmiş ABD iflası yatıyor. Son 30 yılda ABD’nin iç borcu 3 trilyon ABD dolarından 31 trilyon ABD dolarından da fazlasına çıkarak on kat artış gösterdi. ABD borcunun ana alacaklı tarafları Asya-Pasifik ülkeleri, özellikle Japonya ve Çin. En büyük tehdit altında olanlar ve başlıca riskleri taşıyanlar onlar.”

“Herhangi bir para biriminin doların yerini almasını bekleyemeyiz”

Rusya enerji sektörünün zorluklara karşı hazır olduğunu kaydeden Igor Sechin, “Her türlü baskıya rağmen istikrarımız garanti altında, ama yine de, sanayi, konut sektörü ve tarıma uygun fiyatlı enerji sağlamak açısından çözümleri çok önemli olacak olan hususlar söz konusu” dedi.

Sechin, “Bilhassa zararlı para birimlerinden bağımsız uluslararası bir ödeme ve mutabakat sistemi konusunda acil bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Rosneft yöneticisi, “Herhangi bir para biriminin doların yerini almasını bekleyemeyiz. Bu, egemen devletlerin merkez bankalarına ve yerli regülatörlere yöneltilmesi gereken bir sorun” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.