Hava Durumu

Moody’s de Türkiye'ye 'pozitif' bakıyor!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "B3" olarak teyit edildiği, 'durağan' olan not görünümünün ise 'pozitif'e yükseltildiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2024 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 13.01.2024 10:12
Kaynak: Netgercek Özel
Moody’s de Türkiye'ye 'pozitif' bakıyor!

Görünümün pozitife çevrilmesinin ana nedeninin "ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüş" olduğu belirtildi. Kuruluşun açıklamasında manşet enflasyonun yakın vadede artması muhtemel olsa da enflasyon dinamiklerinin değişmeye başladığına dair işaretler olduğu ifade edidi. Bu gelişmelerin de para politikasının güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazandığının göstergesi olduğu anlatıldı.

Parasal sıkılaştırmanın aynı zamanda Türkiye'nin büyük dış dengesizliğinin azaltılması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) döviz rezervlerinin yeniden yapılandırılması olasılığını da artırdığına işaret edildi. İki durumun da ülkenin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltacağı kaydedildi.

Ülkenin dış açığındaki azalmanın 2024'te daha da hızlanmasının beklendiği bildirilen açıklamada, açığın yıl toplamında 40 milyar doların altında olmasının beklendiği aktarıldı.

KREDİ NOTUMUZ DA YÜKSELEBİLİR

Moody's Türkiye'nin kredi notunu etkileyebilecek faktörlere vurgu yaparak, para politikası duruşunun yerel seçimler sonrasında da sürdürülmesi ile büyümenin yavaşlaması, enflasyonun düşmesi ve makroekonomik dengesizlerin azalması halinde, ülke notunun yükseltilebileceğini açıkladı. Pozitif görünüm dikkate alındığında ülkenin kredi notunun düşürülmesinin pek olası gözükmediği de belirtildi.

Kaynak: Netgercek Özel

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.