Hava Durumu

Kiraya yüzde 25 zam sınırlaması adil mi? Komünist mi olduk?

Adalet Bakanı Tunç, geçen yıl uygulamaya alınan kiraya yüzde 25 zam sınırlamasının uzatılacağını açıkladı. Kiracıları korumak adına ev sahiplerini mağdur eden kararın adil olup olmadığı tartışılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2023 20:40
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2023 22:04
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Kiraya yüzde 25 zam sınırlaması adil mi? Komünist mi olduk?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç "Kiraya yüzde 25 zam sınırı uzatılacak. Üzerinde çalışıyoruz, düzenleme uzatılacak. 1 Temmuz'a yetişmezse geriye dönük işletilecek" dedi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısı sonrası "Kiralarla ilgili iletilen bütün problemleri yakından takip ediyoruz" diye konuştu. 

Ev sahipleri ile kiracılar arasında 'kiracılar lehine giren' ve bir bakıma vatandaşlarının bir kısmından bir diğer kısmına servet transferi yapılmasına neden olan devletin adilliği tartışılıyor. Bazı vatandaşlar 'komünist mi olduk' diye soruyor. Bazı vatandaşlar da "Medyada sürekli mağdur kiracılarla ilgili haberler ve yorumlar yapılırken çok sayıda kiracının bir evde ucuza otururken kendisine ait bir başka evi yüksek fiyatla kiraya verdiği görmezden geliniyor" diyor.  

2022 sonu verileri baz alındığında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kayıtlarına göre Türkiye'de konut sahipliği oranı yüzde yüzde 60,7, kiracıların oranının yüzde 27,6 ve geriye kalan vatandaşların yüzde 8,4'ü oturdukları konutun sahibi olmayan fakat kira da ödemeyen, yüzde 0,9'u ise lojmanda oturanlardan oluşuyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.