Hava Durumu

İhracat bu sene 265 milyar dolar olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Olumsuz küresel ekonomik görünüme rağmen ihracatımızı bu yıl 265 milyar dolara, 2028'de 400 milyar dolara ulaştırmak istiyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2023 17:28
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2023 14:12
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
İhracat bu sene 265 milyar dolar olacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 30’uncu Genel Kurulu ile ‘İhracatın Şampiyonları’ ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. 2022’de 254 milyar dolarlık mal ihracatına en yüksek katkıyı sunan ilk 10 firma ile Türkiye geneli hizmet ihracat şampiyonu olan firmaya ödülleri Erdoğan tarafından verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracatçıları ‘ticaret diplomasisinin akıncıları’ olarak tanımladı ve “Bugün dünyanın en ücra köşelerinde bile ‘Türk malı’ damgalı ürünlerimiz varsa bunda en büyük pay sahibi ihracatçılarımızdır. Hangi görevde olursak olalım sizlerin meseleleriyle yakından ilgilendik. Türkiye İhracatçılar Meclisi bize sıkıntıları iletti, öneriler sundu. Biz de kalıcı çözümler ürettik” dedi.

Son 3 yılda mal ihracatının 169 milyar dolardan 254 milyar dolara, hizmet ihracatının ise 38 milyar dolardan, 90 milyar dolara çıkardıklarını belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, mal ve hizmet ihracatının 3 yılda yüzde 66 arttığını söyledi. İhracatçıların yeni pazarlarda, yeni müşterilere ulaşmak için çalıştıklarını kaydeden Gültepe, gelinen aşamada yeni çözümler üretilmesi gereken bir süreci yaşadıklarını vurguladı. Rakip ülkelerle büyük bir mücadele içinde olduklarını aktaran Gültepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracatçılar adına şu taleplerde bulundu:

“Sanayicilerimiz elektriği Asya ülkelerine kıyasla neredeyse iki kat pahalıya mal ediyor. Dolayısıyla ihracatçılarımızın yeni indirimlere ihtiyacı bulunuyor. Haziran ayında sona erecek asgari ücret desteği uygulamasının miktar artırılarak devamını bekliyoruz. İhracatımız yükseldikçe finansman ihtiyacımız da artıyor. Finansmana erişim ve reeskont kredi limitlerinin yükseltilmesi konusunda Cumhurbaşkanımızın desteğini esirgemeyeceğinizi biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın Avrupa ve ABD ile yaşanan vize sorunu konusundaki açıklamaları bizi umutlandırıyor. Konunun en kısa zamanda çözüleceğine inanıyoruz. Öte yandan, lojistik kapasitemizi güçlendirmemiz gereken bir dönemdeyiz. Son 21 yılda karayolu altyapımızda gerçekleştirdiğiniz atılımın demir ve denizyoluyla taçlandırılmasını arzu ediyoruz.”

2022 YILI MAL İHRACATINDA İLK 10 FİRMA

FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.

TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.

SOCAR TÜRKİYE PETROL TİC. A.Ş.

TOYOTA OTOMOTİV SAN. TÜRKİYE A.Ş.

KİBAR DIŞ TİCARET A.Ş.

VESTEL TİCARET A.Ş.

ARÇELİK A.Ş.

TGS DIŞ TİC. A.Ş.

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.

OYAK-RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.

2022 YILI HİZMET İHRACATINDA İLK 10 FİRMA

TÜRK HAVAYOLLARI A.O.

PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.

GÜNEŞ EKSPRES HAVACILIK A.Ş.

İGA HAVALİMANI İŞLETMESİ A.Ş.

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.

YAPI MERKEZİ İNŞAAT VE SAN. A.Ş.

ODEON TURİZM İŞLETMECİLİĞİ A.Ş.

TURİSTİK HAVA TAŞIMACILIK A.Ş.

EKOL LOJİSTİK A.Ş.

MP TURKEY TURİZM A.Ş.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.