Hava Durumu

Günlük ihracatta tarihi rekor... Yıllıkta da rekor göründü

Türkiye’nin bir günlük ihracatı 23 Haziran’da 2 milyar 121 milyon dolar oldu ve günlük ihracat rekoru kırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2023 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2023 17:32
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Günlük ihracatta tarihi rekor... Yıllıkta da rekor göründü

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İhracatımız 23 Haziran'da günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolarseviyesinde gerçekleşti. Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşılmış oldu." bilgisini paylaştı.

Günlük ihracat değeri ile 1977 yılındaki yıllık ihracat (1 milyar 753 milyon dolar) ve 1999 yılındaki aylık ihracat değerlerinin (Ağustosta 1 milyar 940 milyon dolar) aşıldığına işaret eden Bolat, küresel ekonomide ve ticarette gözlenen zayıf seyre rağmen bu tarihi günlük ihracat değerinin ihracatçıların dinamizmini ve mukavemetini gösterdiğini bildirdi.

Bolat, haziran ayı geçici İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) Avro bölgesinde 43,6'ya gerilerken en büyük ticaret ortağı olan Almanya'da 41 ile son 37 ayın en düşük seviyesinde gerçekleştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde önceliğimiz, katma değeri yüksek sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması ve ithalat ihtiyacının azaltılması yoluyla bir taraftan sağlıklı bir büyüme ortamının sağlanması, diğer taraftan makroekonomik istikrarı zedeleyen dış kaynak baskısının azaltılmasıdır. Ayrıca makroekonomik istikrarın tesis edilmesi ile yatırımlar için uygun ortam sağlanacak olup, yatırım-katma değeri yüksek üretim-ihracat zincirinin güçlü şekilde işlemesi için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz."

Böylece bu yıl sonu için hedeflenen 265 milyar dolarlık hedefe ulaşma ihtimali de güçlendi. Türkiye’nin ihracatı, bu yılın Şubat ayında yaşanan depremlerin, AB ülkelerindeki pazar daralmasının ve kurlardaki baskı nedeniyle ihracatçının rekabet gücünün olumsuz etkisiyle ilk 4 ayda ivme kaybetmişti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.