Hava Durumu

Boğaz'daki yalılar elde kaldı... Satışlar yarıya düştü!

İstanbul’da boğaz hattında geçen sene yaklaşık 600 'yalı-yol yalısı' dairesi, 15 yalı veya köşk el değiştirmişti. Bu sene ilk 6 ayda rakam yarı yarıya düştü.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2023 22:11
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2023 22:52
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Boğaz'daki yalılar elde kaldı... Satışlar yarıya düştü!

Türkiye’de ilk 4 ayda 369 bin konut satıldı. Geçen yıla göre satışlar yüzde 18,6 düştü. İkinci el satışlarda düşüş ise yüzde 20 seviyesinde gerçekleşti. Yalı dairesi, yalı ve köşk satışlarında ise yarı yarıya azaldı. Coldwell Banker Türkiye Lüks Konut Uzmanı Sühran Aras, "Özellikle ‘global yatırımcı’ yalı dairesi, yalı veya köşk almak için seçimlerin bitmesini bekliyordu. Dünyanın her yerinde olduğu gibi yatırım güven gerektiriyor ve lüks bir yatırım söz konusu olduğunda bu ekstra güven gerektiriyor" dedi. Aras şöyle konuştu:

“İstanbul’da boğaz hattında geçen sene yaklaşık 600 adet 'yalı-yol yalısı' dairesi, 15 adet yalı veya köşk el değiştirmişti. Bu sene ilk 6 ayda rakam yarı yarıya düşmüş durumda. Döviz hareketliliği dışında deprem ve seçim de yaşadık. Ancak yeni açıklanan kabinede özellikle ekonomi ile ilgili bakanların hem ulusal hem uluslararası kabul görmesi bir takım oynaklıkları yoluna koyacak düşüncesindeyim. Dolayısıyla ikinci 6 ayda, ilk yarıdaki kayıpların toparlanacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye’nin sahip olduğu lüks Pazar, dünya ile yarışıyor ve potansiyelimizin farkındayız.” 

Türkiye, lüks pazarın çileğidir

Yabancılara yapılan konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60,3 azalarak 2 bin 557 oldu. İlk 4 ayda yabancıya satış yüzde 35 seviyesinde azaldı ve 13 bin 483 adet olarak gerçekleşti. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 3’e geriledi. 2022 toplamında bu ortalama yüzde 4,5 seviyesindeydi. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 24 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 792 konut satışı ile İstanbul ve 186 konut satışı ile Mersin izledi.

Global yatırımcıların, ülkeleri dışında aldığı gayrimenkuller sebebiyle dünyada oluşan piyasa büyüklüğü her geçen yıl pazarı önemli ölçüde büyüyor.  Pazarın büyüklüğü 2021 sonu itibarıyla 400 milyar doları aştı. 2022 yılında da pazarın yüzde 22 büyüdüğünü tahmin ediyoruz.  Bu pastada en büyük payı ise; ABD, İngiltere, İspanya, Portekiz ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler alıyor.

Coldwell Banker Türkiye Lüks Konut Uzmanı Sühran Aras, ‘’Bizim Türkiye olarak;  pazarda büyük pasta alabilmemiz için gerek-yeter şartlarımız çok belli. Biz hem konumumuz, hem kültürümüz, hem turizm potansiyelimiz, hem de katma değerimizle pastanın çileğiyiz. Muazzam bir lokasyonda, döviz kuruna karşı çok kıymetli bir yatırım potansiyeli  sunuyoruz. Alternatifi olmayan bir lüks anlayış sunuyoruz. Bunu da en doğru brokerlık hizmetleri ile seçkin tüketicimizle buluştuyoruz’’ dedi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.