Hava Durumu

2022'de 300 dolar milyoneri Türkiye'ye taşındı

Özel Servet Göçü Raporu 2023 sonuçlarına göre, Türkiye'de 1 milyon dolar ve üzeri kişi sayısı 44 bin 500 kişiyi aştı.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2023 20:24
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 20:07
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
2022'de 300 dolar milyoneri Türkiye'ye taşındı

Uluslararası oturum ve vatandaşlık danışmanlık firması Henley & Partners tarafından yayınlanan 'Özel Servet Göçü Raporu 2023' sonuçlarına göre, Türkiye'de 1 milyon dolar ve üzeri kişi sayısı 44 bin 500 kişi, centi (100 milyon dolar üstü) milyoner sayısı 145 kişi ve milyarder sayısı ise 18 kişi oldu. 2022 yılında Türkiye'ye 300 dolar milyoneri taşındı.

2023'ün ilk çeyreğinde rekor sayıda yatırım geçiş programı sorgusu alındığını kaydeden Henley & Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, Portekiz'in Altın Oturma İzni Programı'nın, 2023'te en popüler program olmaya devam ettiğini, bu yıl popülaritesi artan ilk beşte yer alan İtalya'nın Yatırım Yoluyla Oturum Programı, Yunanistan'ın Altın Vize Programı ve İspanya'nın Yatırım Yoluyla Oturum Programı'nın Akdeniz'deki muadillerinin hemen ardından geldiğini ifade etti.

Uluslararası yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum danışmanlığı hizmeti veren Henley & Partners, son on yılda özel servet göç eğilimlerini sistematik olarak izleyen küresel servet istihbaratı şirketi New World Wealth ortaklığıyla "'Özel Servet Göçü Raporu 2023" sonuçlarını açıkladı. Dünya çapında özel servet ve yatırım göçü trendlerini takip eden rapora göre, 2023'te Rusya'dan 3 bin yüksek net gelirli bireyin taşınacağı , Birleşik Krallık'tan ise bu yıl 3 bin 200 yüksek net değerli bireyin (HNWI) çıkacağı tahmin ediliyor.

Avustralya’nın 5 bin 200 yüksek net değerli bireyi (HNWI) çekecek. Birleşik Arap Emirlikleri geçen sene yaşanan 5 bin 200'lük akının ardından bu sene ikinci sıraya gerilese de yaklaşık 4 bin 500 milyonerlik net giriş çekecek.  

YATIRIM GEÇİŞ PROGRAMLARINA REKOR BAŞVURU

2023'ün ilk çeyreğinde rekor sayıda yatırım geçiş programı sorgusu alındığını belirten Henley & Partners, Türkiye Direktörü Burak Demirel, bunun bir önceki çeyreğe göre yüzde 36 artış, 2022 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 47 gibi büyük bir artış olduğunu belirtti. Demirel, "Şu anda talebi yönlendiren ilk iki ülke Hintliler ve Amerikalılar, İngilizler ve Güney Afrikalılar ise son beş yıldır olduğu gibi İlk 10'da kalmaya devam etmektedir." dedi. Portekiz'in Altın Oturma İzni Programı'nın 2023'te en popüler olmaya devam ettiğini, ardından yatırım yoluyla Avusturya vatandaşlığı ve St. Kitts ve Nevis'in Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı'nın geldiğini belirten Demirel, "Girişimcilerin ve zengin bireylerin Kanada ikametgahına ve Kuzey Amerika pazarına erişmesinin en hızlı yolu olan Kanada'nın Girişimci Vizesi Programı yer almaktadır. Bu yıl popülaritesi artan ve ilk beşte yer alan İtalya'nın Yatırım Yoluyla Oturum Programı, Yunanistan'ın Altın Vize Programı ve İspanya'nın Yatırım Yoluyla Oturum Programı ile Akdeniz'deki muadillerinin hemen ardından gelmektedir." dedi.

İNGİLTERE VE ABD'NİN DURUMU KÖTÜ

Birleşik Krallık'ın en yüksek net çıkış yılının 2016'daki Brexit referandumunun ardından 2017 olduğu belirtilen raporda, 2017 ile 2019 arasında net kayıplar biraz düşerken 2023 için yapılan tahminde çok daha önemli bir milyoner çıkışının yolda olduğunu belirtildi. Verilerin yüksek net değerli bireylerin Birleşik Krallık'tan ayrılma eğilimini bağımsız olarak doğruladığını söyleyen Lloyds Bank Commercial'ın eski Baş Ekonomisti Prof. Trevor Williams, "Kalıcı olarak ikamet etmeyen vergi mükellefi statüsünü kaldırmaya yönelik politika değişikliğiyle birleştiğinde Brexit, BK'yi varlıklı kişiler için daha az misafirperver ve hoş karşılayıcı hale getirdi.” İfadelerini kullandı.

ABD'nin cazibesinin de hızla azaldığının belirtildiği raporda; Amerika, belki kısmen daha yüksek vergi tehdidi nedeniyle, bugün göç eden milyonerler arasında Covid öncesine göre özellikle daha az popüler. Ülke, 2023 için öngörülen 2 bin 100 net girişle, göç nedeniyle kaybettiğinden daha fazla HNWI çekmektedir. Ancak bu sayının 2019 yılındaki 10 bin 800 net milyoner girişine göre büyük bir düşüş olduğu ifade edildi.  

Amerika'nın teknolojisi, liderliği ve çok övülen özgürlükleri nedeniyle servet göçlerinin bariz hedefi olduğunun altını çizen yazar ve yatırım uzmanı Jeff D. Opdyke, "ABD, Brexit olarak bilinen kendi amacının yarattığı ekonomik etkiler nedeniyle net bir HNWI göçmen çıkışı yaşayan Birleşik Krallık'a benzemeye başlayabilir. Servet göçü her zaman daha fazla fırsatı kovalarken aynı zamanda serveti tehlikeden uzak tutmakla ilgili olmuştur.” dedi.

 'YATIRIMCILARDAN KÜSEREL İSTİKRARSIZLIĞA KARŞI ÖNLEM'

Yatırımcıların; güvenlikten eğitim ve sağlık hizmetlerine, iklim direncine ve hatta kripto dostu olmaya kadar çeşitli nedenlerle ailelerinin yerini değiştirmeyi düşündüğünü belirten Henley & Partners Özel Müşteriler Grup Başkanı Dominic Volek, "2023'te tahmini net HNWI girişleri için ilk on ülkeden dokuzunun, oturma hakkı karşılığında doğrudan yabancı yatırımı teşvik eden ve bazı durumlarda vatandaşlığa da yol açabilen yatırım yoluyla resmi ikamet programlarına ev sahipliği yaptığına dikkat çekmek önemlidir. Yatırımcılar artık hem şimdi hem de gelecekte hem bölgesel hem de küresel istikrarsızlığa karşı nihai önlem olarak ikametgâh portföylerini çeşitlendirmenin net değerini görüyorlar.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.