Hava Durumu

Türk dünyası için yeni stratejik hedefler

Yeni Azerbaycan Partisi tarafından kültür başkenti Şuşa’da Türk Devletleri Teşkilatı: Jeopolitik Gerçekler ve Küresel Felaketler Arka Planına Karşı Yeni Stratejik Hedeflere Doğru" konulu uluslararası konferans düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2024 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2024 17:47
Kaynak: Haber Merkezi
netgercek.com
Türk dünyası için yeni stratejik hedefler

Konferans kapsamında Türk cumhuriyetlerden önde gelen temsilciler, Türk dünyasının yeni stratejik hedeflerini görüştü.Yeni Azerbaycan Partisi'nin liderleri de dahil olmak üzere 300'e yakın konuğun katıldığı uluslararası konferans, 15 Haziran’da Şuşa’da yapıldı. Cumhurbaşkanlığı İdaresi Siyasi Partilerle İlişkiler ve Yasama Yetkisi Dairesi Başkanı Adalat Valiyev, konferans katılımcılarına Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanı İlham Aliyev'in hitabını okudu.

ASIL HEDEF ŞUŞALILARIN YURTLARINA DÖNMELERİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Şuşa ilçesindeki özel temsilcisi Aydın Kerimov, 2023’te imzalanan Şuşa Deklarasyonu'nun imzalanmasının önemine dikkat çekti. Kerimov, Azerbaycan ve Türkiye devlet başkanları tarafından imzalanan Şuşa Deklarasyonu ile devletler arasında var olan sarsılmaz, ebedi kardeşlik ilişkilerinin bir kez daha tüm dünyaya ilan edildiğini vurguladı. Özel Temsilci Kerimov, Aliyev'in belirlediği asıl hedefin, Ermenistan'ın işgal politikası sonucu zorla topraklarından edilen vatandaşlara istihdam sağlanması ve yurtlarına dönmeleri olduğunu ifade etti.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi eski genel sekreteri Milli Meclis Milletvekili Ramil Hassan'ın moderatörlüğünde "Türk Devletlerinin Teşkilatı: Küresel güvenliğe bölgesel katkı" konulu uluslararası konferansın 1. genel kurulu yine konferans kapsamında yapıldı. Genel kurulda konuşan YAP Genel Başkan Yardımcısı ve Merkez Ofis Başkanı Tahir Budagov, "Azerbaycan'ın modern gerçekliği vizyoner politikayla ilgilidir; bu halkımızın Milli Lideri Haydar Aliyev'in ebedi fikirleri ve zengin devlet mirasıdır. Bilge devlet adamı hem SSCB döneminde hem de devlet bağımsızlığının yeniden sağlanmasından sonra cumhuriyetimizi başarıyla yönetmiş ve halkımızın kaderini belirleyen sorunları çözmeyi başarmıştır” dedi.

EFKAN ALA: KARDEŞLİK GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRDİK

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyesi, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Birinci Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Şuşa Deklarasyonu'nun imzalanmasının üçüncü yıldönümü sebebiyle tebriklerini ileterek başladığı konuşmasında “Dürüst olmak gerekirse bu yıl daha şanslıyım. Çünkü Şuşa - Kharibulbul bölgesinden otobüslere binerek Hocalı ve Hankendi'ye gideceğiz. Onlara eskisi gibi dışarıdan bakmayacağız. Bu tarihi başarıya imza atan kardeş Azerbaycan halkını bir kez daha yürekten kutluyorum. Bu Zafer hepimiz için büyük bir hediyedir. Biz her zaman Azerbaycan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bölgede barışın anahtarı olarak değer verdik. Uzun yıllar Azerbaycan topraklarının işgaline karşı hep birlikte mücadele ettik. Bu konuda uluslararası dünyada örnek bir birliktelik sergiledik. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dahil tüm yetkililer bu mücadelenin ön saflarında yer aldı. Aslında bütün bunlar kardeş olarak görevimizdi. Kardeşlik görevimizi yerine getirdik. Biz BM'de, AGİT'te, İslam İşbirliği Teşkilatı'nda, NATO'da her zaman Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılmasını talep ettik. Bütün bunlar, bir kez daha tekrar ediyorum, bizim görevimizdi” dedi.

Kazakistan'ın "AMANAT" Partisi Genel Sekreteri Daulet Karibek, öncelikle uluslararası konferansa davetten dolayı teşekkür ederek, bu platformun Türk Devletleri Teşkilatı'nın gelişmesine ve daha da güçlenmesine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Özbekistan Liberal Demokrat Partisi Siyasi Konseyi Yürütme Komitesi Başkanı ve Özbekistan Cumhuriyeti Yüksek Meclisi Yasama Odası Başkan Vekili Aktam Khaitov, büyük misafirperverlikten dolayı şükranlarını sunarak kendisini tebrik etti. Kurban Bayramı vesilesiyle Khaitov, Özbekistan'ın dış politikasının önemli önceliklerinden birinin, dünyanın önde gelen devletleri ve uluslararası kuruluşlarla stratejik ortaklık ve işbirliği ilişkilerinin kurulması olduğunu belirterek, Azerbaycan'a, Özbekistan'ın zamana meydan okuyan güvenilir bir ortağı olarak değer verdiklerini kaydetti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.