Hava Durumu

Tel Aviv'e büyük şok! Yargılanacaksınız

Güney Afrika'nın İsrail'e açtığı soykırım davasında ise ilk karar açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2024 16:51
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2024 16:51
Kaynak: DHA
Tel Aviv'e büyük şok! Yargılanacaksınız

Güney Afrika İsrail'e Gazze'de soykırım yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'na (IJC) şikayet etmişti. Uluslararası Adalet Divanı kararını açıkladı. Mahkeme, İsrail'in dosyayı reddetme kararını onaylamadığını belirterek soykırım davasının görüleceğini bildirdi. Mahkemenin yargıcı, Güney Afrika'nın açtığı soykırım davasında haklı olduğunu söyledi. Mahkeme ayrıca İsrail'in 'soykırımı önlemek' için her türlü tedbiri almasını istedi.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Yargıç Joan Donoghue, İsrail'in talep ettiği gibi davanın tamamını reddetmedi. Mahkeme, İsrail'in soykırım yaptığına dair net kanıtlar bulunduğunu ve Güney Afrika'nın artık bu bağlamda tekrar dava açabileceğini söyledi. Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in soykırım eylemlerini engellemesi için Tel Aviv'e bir ay süre verdiğini bildirdi. Yargıç Donoghue, kararın İsrail için uluslararası yasal yükümlülükler doğurduğunu söyledi.

Mahkeme davanın karara bağlama yetkisinin kendisinde olduğunu belirterek, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki soykırım eylemlerini konusunda önlem almaya çağırdı.

Tedbirler kapsamında Gazze'deki insani krizin bitmesi ve İsrail kanadının sivillerin barınma, giyinme ve yemek ihtiyaçlarını karşılanması isteniyor. Çoğu uzman Güney Afrika’nın, "hiçbir şey yapılmazsa" büyük hayati tehditler olacağını kabul ettirmeyi başardığını düşünüyor.

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonuyla 1948’te imzalanan Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık’ta Uluslararası Adalet Divanı’na başvurdu. Soykırım kanıtlaması en zor suçlardan biri. Zira “soykırım niyeti” için insanları öldürmenin de ötesinde fiiller gerekiyor.

Bir devletin bir ulusal, etnik veya dini grubu kısmen veya bir bütün olarak yok etmek istediğinin kanıtlanması şart. Güney Afrika’nın, İsrail’in planının veya davranış biçiminin başka hiçbir şeyle açıklanamayacağını kabul ettirmesi gerekiyor.

İsrail Gazze'deki savaşta şimdiye kadar hiçbir zaman sivilleri hedef almadıklarına tam aksine Hamas savaşçılarını vurduğunu öne sürüyor.

Kaynak: DHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.