Hava Durumu

ABD Tiktok'u neden yasaklıyor?

ABD Kongresi'nin Tiktok'u neden yasaklamak istediği anlaşıldı. Çünkü Tiktok, Filistinlilere yönelik İsrail soykırımını meşru göstermeye çalışan ana akım medyanın etkisini kırdı. TikTok yasağı getiren tasarı Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 05:47
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 05:47
Kaynak: Netgercek Özel
ABD Tiktok'u neden yasaklıyor?

Yahudi lobisinin kuklasına dönüşen ABD Kongresi, Gazze’de Filistinlilere yönelik İsrail soykırımını meşru göstermeye çalışan ana akım medyanın etkisini kıran TikTok’u yasaklamak istiyor. TikTok yasağı getiren yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde onaylndı ve Senato’ya gitti. Tasarı, TikTok’un sahibi ByteDance’e, uygulamayı ABD merkezli bir gruba satması için 180 gün süre tanıyor. Satmazsa Tiktok ABD genelinde yasaklanacak.

Yahudi lobisi kuruluşlarından AIPAC ve Hakaretle Mücadele Birliği ADL aylardır Tiktok'a karşı mücadele ediyor. Washington yönetimi, CIA ve devlet kontrolündeki medya algı yönetiminde tekelleşmek istiyor.

Güney Afrika'nın, İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açtığı soykırım davasında delil olarak sunduğu videoların birçoğunun kaynağı yine Tiktok'tu. Amerika’da 170 milyon hesaba ve 100 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan TikTok’un yasaklanması için faaliyet yürüttüklerini açıklayan ADL Direktörü Jonathan Greenblatt, “Tiktok'ta büyük bir sorunumuz var. Bu uygulama İsrail’e yönelik bir tehdit” ifadelerini kullandı.

ABD ana akım medyası İsrail’i haklı göstermeye çalışan içeriklerle halkı uyutmaya çalışırken, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta şirketinin Filistin yanlısı içeriklere sistematik sansür uyguladığı raporlamıştı. X'in sahibi Elon Musk, Filistin paylaşımlarına izin verdiği için dünya devleri uygulama ile reklam anlaşmalarını iptal etmişti. Baskıya daha fazla dayanamayan Musk, önce Polonya’daki Yahudi toplama kampı Auschwitz’i, sonra ise İsrail’i ziyaret etmişti. 

Kaynak: Netgercek Özel

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.